Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Mazowsze

 

Województwo mazowieckie to nie tylko dalece rozwinięta technicznie stolica Polski, Warszawa, ale również mnóstwo pięknych dworków, zamków i skansenów rozsianych po całym regionie. Daje to możliwość zorganizowania konferencji biznesowej w malowniczej scenerii, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Region ten jest idealny, jeżeli cenią sobie Państwo nowoczesność i harmonię, od której uciec można z samego rana, by wieczorem wrócić i rozkoszować się nocnym życiem wielkiego miasta.

 

Jest ona ważnym europejskim ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu (Sejmu i Senatu), Prezydenta RP,  Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego. Tak powszechnie myślimy o tym mieściekojarzy nam się głównie z polityczną stroną kraju. Jednak Warszawa to nie tylko świat polityki, przepychu medialnego, czy centrów handlowych, Warszawa to także miasto bogatej historii i pięknych zakątków z cennymi pomnikami, budowlami, czy parkami. Warto wybrać się do Pałacu w Wilanowie, czyli do zespołu pałacowoparkowego. Całość wzniesiona została w latach 1677-1696 dla króla Jana III Sobieskiego według projektu Augustyna Locciego i rozbudowany (skrzydła boczne) przez kolejnych właścicieli Wilanowa.

 

Pałac, wraz z otaczającym go parkiem i zabudowaniami, który przetrwał czasy zaborów, wojen i okupacji, zachowując swoje walory historyczne i artystyczne, należy do najważniejszych zabytków polskiej kultury narodowej. W tym wspaniałym miejscu można spędzić dosłownie cały dzień upajając się bogactwem historycznym i przepychem otaczającego piękna. Otaczająca zieleń sprzyja spacerom, szaleństwom z dziećmi na świeżym powietrzu.

Zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie jest również miejscem wydarzeń kulturalnych, koncertów i spotkań. Do najbardziej znanych imprez należą: Letnie Koncerty Królewskie w Ogrodzie Różanym oraz Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej. Dwupoziomowy ogród (zajmujący powierzchnię 45. hektarów) przedzielony jest ceglanym murem i połączony schodkami usytuowanymi na głównej osi pałacu. Łączy zróżnicowane stylowo części: ogród barokowy, neorenesansowy ogródek różany, angielski ogród krajobrazowy oraz park krajobrazowy angielsko-chiński. Częścią ogrodu jest również jezioro Wilanowskie, do którego kierują dukty poprowadzone skośnie i prostopadle, tworząc charakterystyczne osie widokowe. Park jest jednym z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców Warszawy szukających odpoczynku i wytchnienia od wielkomiejskiego życia, jak również miejscem bardzo licznie odwiedzanym przez turystów. W okresie letnim, od lipca do sierpnia, na Tarasie Różanym organizowane koncerty orkiestr kameralnych.

Pałac w Wilanowie to przodowy punkt w planie podczas zwiedzania stolicy.

 

Niemal wszystkie wycieczki obowiązkowo odwiedzają Stare Miasto, a urocze kamienice zachwycają swoją architekturą. Jest to najstarsze osiedle miejskie Warszawy będące zwartym zespołem zabytkowym, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV-XVI wieku. Jego obszar jest stosunkowo niewielki. Posiada Rynek, który rozmieszczony jest na planie prostokąta.

 

Na miłośników historii czeka ogromne Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL.

Ekspozycja stała zlokalizowana jest aż na trzech kondygnacjach (parter, antresola i piętro), na całkowitej powierzchni ponad 3000 m2. Składa się na nią ponad 500 eksponatów, 1 200 fotografii, 225 informacji biograficznych i historycznych, a także mapy, tablice, filmy, kroniki, zaaranżowane w porządkach chronologicznym i tematycznym. Wystawa przedstawia historię powstania warszawskiego począwszy od niemieckiej i sowieckiej napaści we wrześniu 1939 roku, poprzez okupację, akcję "Burza", przygotowanie do powstania, jego wybuch i przebieg, sytuację na arenie międzynarodowej w 1944 roku, utworzenie nielegalnego, komunistycznego rządu w Lublinie, a skończywszy na losach powstańców w PRL. W Muzeum wykorzystano różne techniki komunikacji audiowizualnej i multimedialnej. W centrum stałej ekspozycji umieszczono Monument przenikający przez wszystkie poziomy budynku. Symbolizuje bijące "serce" stolicy. Podchodząc bliżej zwiedzający mogą usłyszeć odgłosy walczącej Warszawy, świst kul, modlitwy, pieśni i ogłuszający huk bomb. Jednym z najważniejszych celów Muzeum Powstania Warszawskiego jest działalność  edukacyjna. Od stycznia 2005 roku Centrum Edukacyjne Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi lekcje muzealne z historii i języka polskiego, dla wszystkich typów szkół, również dla grup przedszkolnych. Zajęcia zostały przygotowane i opracowane przez zespół ekspertów z bogatym doświadczeniem w nauczaniu. Lekcje dostosowane do wieku uczestników. Zajęcia odbywają się w Sali Małego Powstańca, przeznaczonej specjalnie dla dzieci, jedynej tego rodzaju w Polsce.

 

Rozległy park o powierzchni 58 hektarów im. Ignacego Jana Paderewskiego założony został na dzikich terenach starorzeczy między Kamionkiem a Saską Kępą. Zaprojektowano go jako wielkomiejski ośrodek parkowy dla rekreacji i wypoczynku. Nasypane wzgórza, sztuczny wodospad oraz jeziorka niezwykle współgrają z bogatą szatą roślinną, co sprawia, że jest to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Warszawie. Warto poszukać także kilku interesujących rzeźb oraz popiersia Ignacego Jana Paderewskiego. W okresie letnim park oferuje wiele różnych rodzajów czynnego wypoczynku. Można popływać rowerem wodnym, kajakiem lub łódką – na przystani przy Jeziorku Kamionkowskim jest wypożyczalnia sprzętu wodnego. Szerokie aleje umożliwiają jazdę na rolkach i rowerach. W parku (od strony ulicy Międzynarodowej) znajduje się „Stajnia  Pociecha”, oferująca naukę jazdy konnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz bezpłatne zajęcia hipoterapii, tj. rehabilitacji ruchowej prowadzonej przy udziale konia. Organizowane są również wieczory kina plenerowego oraz koncerty.

 

Drugi co do wielkości park narodowy w Polsce i jedyny w Europie, Kampinoski Park Narodowy został utworzony 16 stycznia 1959 roku w celu ochrony najlepiej zachowanych w Europie zespołów wydm śródlądowych, naturalnych zbiorowisk leśnych i bagiennych. Na terenie parku żyje ponad pięć tysięcy gatunków zwierząt, w tym: łoś, bóbr, ryś, orlik krzykliwy, bocian czarny, żuraw. Z powodu swej różnorodności biologicznej obszar KPN został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery, a przez Parlament Europejski za ostoję ptaków o randze europejskie. Panuje tu duża różnorodność roślinności – odnotowano łącznie 118 zespołów roślinnych jak np. zespoły wód otwartych powierzchniowych i podwodnych, szuwary, torfowiska, łąki, wrzosowiska. Puszcza Kampinoska to nie tylko przyroda. Spacerując możemy zobaczyć także zabytki architektury czy pamiątki historii. Najstarszym i najcenniejszym zabytkiem architektury obrzeży Puszczy jest zespół opactwa Kanoników Regularnych (obecnie klasztor Salezjanów) – bazylika w stylu romańskim. Lasy Kampinoskiego Parku Narodowego były świadkiem wielu wydarzeń historycznych, o których przypominają liczne miejsca pamięci narodowej.

 

Będąc w Warszawie warto także odwiedzić Miejski Ogród Zoologiczny, który został założony w 1928 roku. Na powierzchni 40 ha eksponowanych jest około 5000 zwierząt  należących do 500 gatunków. Są wśród nich zarówno zwierzęta żyjące w Polsce, jak wydry, niedźwiedzie brunatne, czy bociany, ale  też liczne okazy egzotyczne – słonie afrykańskie, żyrafy Rothschilda, nosorożce indyjskie, gibbony, różne gatunki ptaków, gadów i tropikalnych ryb.
Większość zwierząt można oglądać na wybiegach, a zimą – wewnątrz obiektów.


Ptaki można spotkać na terenie całego ZOO. Mieszkają na stawach i w wolierach, ale najwięcej z nich - w ptaszarni, której częścią jest jedyna w Polsce Hala Wolnych Lotów.
Najnowszym obiektem jest nowoczesny pawilon dla małp człekokształtnych, mieszka w nim stado szympansów i dwa młode samce goryla. Można je obserwować na dużych, otoczonych wodą wybiegach zewnętrznych, lub na równie dużych wybiegach wewnętrznychprzez szybę.
Wszystkie nowe pawilony przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
Na terenie ZOO znajduje się kilka punktów gastronomicznych, a także sklepiki z pamiątkami (jeden z nich, prowadzony przez Fundację Panda, mieści się w najstarszym obiekcie w ZOO – pochodzącej z 1928 roku „Chacie pod Strzechą”).
W centrum ZOO znajduje się specjalnie przygotowane dla dzieci „Baśniowe ZOO”. tam zagrody ze zwierzętami, które można pogłaskać i poczęstować marchewką czy jabłkiem, oraz duży, nowoczesny i bezpieczny plac zabaw.

 

Źródła zdjęć:

www.polskaniezwykla.pl/web/place/8996,warszawa-sejm-i-senat.html

hary.pl/tag/wilanow/photo/472697682.html

www.twoja-praga.pl/praga/parki/1032.html

http://www.se.pl/wydarzenia/warszawa/warszawskie-zoo-ma-nowe-zwierzaki_141025.html

 

Żaneta Bomba

Innowacyjna Gospodarka