Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Jak przygotować rower do sezonu? – Prawidłowe działanie wszystkich mechanizmów

 

 

 

Jazda na rowerze daje olbrzymią radość i satysfakcję, jednocześnie pozytywnie wpływając na organizm człowieka. Nic więc dziwnego, że już podczas pierwszych wiosennych dni pragniemy rozpocząć nowy sezon i wyciągnąć jednoślad z piwnicy lub garażu. Co jednak istotne, rower należy do tego w odpowiedni sposób przygotować, zwłaszcza gdy planujemy dłuższą wycieczkę. Jak to zrobić? Nie czekaj i już teraz dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze!

 

 

Weryfikacja najważniejszych elementów roweru

 

Rowery, jak wszystkie pojazdy, należy regularnie serwisować i wymieniać naturalnie zużywające się części. Pierwszy, zdecydowanie najważniejszy przegląd w roku powinniśmy przeprowadzić już na początku sezonu, jeszcze przed wyruszeniem w dłuższą trasę. Dotyczy on podstawowego czyszczenia, sprawdzenia jakości hamulców (zużycie tarcz, klocków i poziom płynu hamulcowego), łańcucha, ale także bardziej złożonych elementów jak np. łożysko rowerowe w piaście i suporcie. Pamiętajmy, żeby dokonać tego w każdym typie roweru: od podstawowego trekkingu po niezawodny rower mtb.

 

Wybierając się na wycieczkę, szczególnie w wymagających warunkach, np. górskich, musimy dołożyć wszelkich starań, aby w naszych rowerach każdy, nawet najdrobniejszy element działał bez zastrzeżeń. Przekłada się to nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale i ogólny komfort. Bo w końcu o to nam głównie chodzi: o wypoczynek i radość z aktywności fizycznej...

 

 

Kulki łożyskowe i ich wymiana

 

Łożyska rowerowe w nowego typu kołach najczęściej są maszynowe. Wielu użytkownikom, zwłaszcza początkującym, mogą się one wydawać dość skomplikowaną konstrukcją, gdyż kulki znajdujące się wewnątrz są obudowane z każdej strony. Inaczej to wygląda, jeśli chodzi o klasyczne łożyska toczne, gdzie kulki umieszcza się luźno, ewentualnie poprzez wianki rowerowe. Tymczasem praktyka pokazuje, że ich wymiana bądź serwis nie należy do najtrudniejszych, acz koniecznych czynności, szczególnie kiedy koło głośno pracuje podczas jazdy. Oczywiście, łożysko rowerowe zawsze możemy wymienić w profesjonalnym serwisie, warto jednak odpowiednio wcześniej dokonać zakupu wysokiej jakości produktu.

Dlaczego jest to tak istotne? Otóż łożyska są regularnie pomijane przez rowerzystów podczas sezonowych napraw i czyszczenia. A jest to duży błąd, który bardzo szybko przełoży się na jazdę i zepsuje wrażenia z wycieczki.

 

 

Profesjonalne przygotowania do wycieczki rowerowej – podsumowanie

 

Rowery, mimo swojej prostoty działania, potrafią być pojazdami złożonymi, wykorzystującymi nowoczesne technologie. Każdy ich użytkownik powinien o nie zadbać w szczególny sposób, zwłaszcza, gdy przygotowuje się do rozpoczęcia nowego sezonu wycieczkowego. Piasta, suport i ich wspomniane łożyska rowerowe, ale także całe koła, hamulce, amortyzatory, łańcuch i przerzutki – wszystkie te elementy są niezwykle ważne, a ich sprawność jest niezbędna do pełnego bezpieczeństwa.

 

 

Posiadając odpowiednie do tego narzędzia, czas oraz chęci, możemy zająć się serwisem i naprawą w warunkach domowych. Nie zapominajmy przy tym, żeby zawsze wyposażyć się w części zamienne najwyższej jakości, dostarczane przez renomowane sklepy. Jak pokazuje praktyka, nie warto na nich oszczędzać – osiągi tanich zamienników są dalekie od oczekiwanych, jak i ich zużywanie przebiega znacznie szybciej, narażając nas na kolejne koszty. Oczywiście, możemy również skierować się ku profesjonalnym serwisom rowerowym, choć miejmy na uwadze, że wiąże się to z nieco większą inwestycją.Data dodania: 05.05.2022 - 10:03

Innowacyjna Gospodarka