Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Pomysł na aktywną majówkę z dzieckiem - spływ kajakowy

 

Poszukujesz pomysłu na aktywną majówkę z dzieckiem? Chcesz, aby wspólna wyprawa była dla malucha przygodą umożliwiającą nabycie zupełnie nowych umiejętności? Jeśli tak, to rozważcie rodzinny spływ kajakowy!

 

 

Spływ kajakiem to stosunkowo niewymagająca, a zarazem niezwykle ciekawa forma spędzania czasu na świeżym powietrzu. Osoby dorosłe postrzegają ją przez pryzmat wypoczynku połączonego z aktywnością fizyczną, natomiast w oczach malucha stanowi możliwość przeżycia prawdziwej przygody! W końcu kto z nas, będąc dzieckiem, nie marzył o wzięciu udziału w wyprawie rodem z książek czy filmów przygodowych? Naturalnie istnieją również inne, nie mniej istotne powody, dla których warto rozważyć rodzinny wyjazd na kajaki.

Wspólna kooperacja

Ustawiczny brak czasu oraz wieczny pośpiech stanowią codzienność sporej ilości osób. Codzienność, w której spędzenie wolnej chwili w towarzystwie najbliższych zaczyna stawać się prawdziwym luksusem. Majówkowy wyjazd na spływ kajakowy stanowi świetną okazję do rodzinnego wypoczynku i pogłębienia łączącej nas więzi. Co więcej, kajaki już samą swoją formą niejako „wymuszają” kooperację. Naturalnie wynika to z konieczności synchronicznego wiosłowania.

Aktywność na świeżym powietrzu

Zima to specyficzna pora roku, podczas której większość czasu spędzamy w zamkniętych – a tym samym ciepłych – przestrzeniach. Ujemne temperatury sprawiają, że znaczna część osób ogranicza możliwość przebywania na świeżym powietrzu do niezbędnego minimum. Do wyjścia na zewnątrz nie zachęca również niewielka ilość promieni słonecznych, jakie docierają do półkuli północnej oraz wschodniej w okresie zimowym. Z tego względu warto korzystać z uroków nadchodzącego lata, a zatem czasu stanowiącego idealną okazję do spędzenia majówki poza murami domu.

Aktywność w plenerze wiąże się również z możliwością przysłowiowego wyrwania się z betonowej dżungli. To wspaniała okazja do dotlenienia organizmu. Jeśli więc masz już dość miejskiego smogu, to zamień spaliny na świeże, leśne powietrze, którego z pewnością nie zabraknie podczas rodzinnego spływu kajakiem.

Poprawa koordynacji ruchowej

Koordynacja ruchowa umożliwia wykonywanie szybkich, zwinnych, a niejednokrotnie również złożonych ruchów. Mówiąc wprost, jest to po prostu świadomość kierowania własnym ciałem. Kształtowanie tego rodzaju umiejętności rozpoczyna się już w pierwszych latach życia i trwa do około 12 r. ż. To niezwykle istotna umiejętność, która wywiera duży wpływ na utrzymanie równowagi, koncentrację i pamięć ruchową, a dodatkowo przyczynia się do polepszenia orientacji przestrzennej. Świetnym sposobem umożliwiającym ukształtowanie koordynacji ruchowej u dzieci jest aktywna rozrywka, taka jak choćby uczestnictwo w spływie kajakowym. Choć umiejętność zsynchronizowania ruchów z rodzicem może – przynajmniej początkowo - wydawać się dziecku trudna, to jednak warto motywować i wspierać malucha w pogłębianiu opisywanych umiejętności, a tym samym kształtowaniu właściwej koordynacji ciała.

Za pan brat z przyrodą

Świat zwierząt i roślin - choć wpisany w naszą rzeczywistość - przy bliższym poznaniu okazuje się królestwem zarówno fascynującym, jak i niezwykle ciekawym. W przypadku maluchów mieszkających na co dzień w mieście, spotkanie oko w oko z przyrodą może okazać się prawdziwą przygodą. W trakcie spływu kajakowego dziecko ma możliwość obcowania m.in. z dzikimi zwierzętami takimi jak kaczki czy łabędzie. Takie spotkanie niejednokrotnie pobudza w dziecku ciekawość świata, tym samym skłaniając je do myślenia i poszukiwania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Czy to aby bezpieczne?

Specyfika spływu kajakowego budzi obawy rodziców wynikające z troski o bezpieczeństwo swojego dziecka. W praktyce jednak w spływach biorą udział już nawet dzieci poniżej 3 r.ż. Oczywiście w takim przypadku opieka nad pociechą może okazać się utrudniona, dlatego warto zdecydować się na jednodniowy spływ ze stacjonarnym noclegiem. Naturalnie podczas samego spływu należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Gorąco polecamy obszerny i bogato zilustrowany artykuł na ten temat bezpieczeństwa dzieci na spływie napisany przez jedną z wypożyczalni kajaków.


Data dodania: 13.04.2022 - 12:35

Innowacyjna Gospodarka