Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

10 interesujących faktów o awokado

 

Awokado to bardzo ceniony owoc, który jest znany ze swoich właściwości zdrowotnych. Ma właściwości przeciwnowotworowe, obniża poziom cholesterolu i poprawia wzrok. Może być używane jako przystawka lub jako dodatek do innych potraw. Oto kilka interesujących faktów na temat tego owocu, znanego również jako gruszka awokado lub widelczyk.

 

Awokado jest dobre dla serca

Glutation, przeciwutleniacz, który jest niezbędny dla zdrowia człowieka, można znaleźć w owocach awokado. Pomaga on zapobiegać chorobom serca i nowotworom oraz spowalnia proces starzenia się. Zawiera również ponad 20% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy, który pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca. Zawiera również witaminę E, która jest bardzo korzystna dla tego ważnego organu.

 

Sycenie na długo

Badania nad awokado wykazały, że dodanie awokado do posiłku znacznie zwiększa uczucie satysfakcji. Badanych podzielono następnie na grupy i poproszono o zjedzenie śniadania z różnymi ilościami awokado lub bez nich. Wyniki pokazały, że im więcej awokado w posiłku, tym dłuższe uczucie zadowolenia.

 

Istnieje wiele zastosowań kulinarnych

Awokado może być dodawane do wielu sałatek i sosów. Guacamole jest najbardziej popularnym daniem z owoców. Istnieje wiele przepisów na pasty do smarowania kanapek, które urozmaicają śniadania i dodają im sytości.

 

Kosmetyki z awokado

Z awokado pozyskuje się olej, który często wykorzystywany jest w kosmetyce. Olej z awokado jest doskonały do nawilżania, odżywiania i natłuszczania skóry. Olej z awokado może również pomóc w regeneracji zniszczonego lub suchego naskórka.

 

Najbardziej tłusty owoc na świecie

Awokado jest najbardziej kalorycznym ze wszystkich owoców, ale nie wynika to z jego zawartości cukru, która jest bardzo niska. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o tłuszcze. Są one jednak bardzo zdrowe dla organizmu. Tłuszcze jednonienasycone są tożsame z kwasami omega-3.

 

Zdrowe oczy

Ponieważ zawierają luteinę, awokado mają pozytywny wpływ na narząd wzroku. Ten antyoksydant chroni oczy przed uszkodzeniami spowodowanymi stresem oksydacyjnym, który może prowadzić do ślepoty, zaćmy i zwyrodnienia tkanki żółtej.

 

Afrodyzjaki najwyższej jakości

Cząber jest od wieków stosowany jako afrodyzjak. Stosuje się go w leczeniu niepłodności i impotencji. Zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy pomagają zmniejszyć poziom stresu i objawy zmęczenia. Zapobiegają również depresji i innym wahaniom nastroju. Awokado zwiększa energię i potencję.

 

Leczenie łuszczycy

Objawy łuszczycy można złagodzić zarówno jedząc awokado, jak i stosując kosmetyki, które zawierają olej z niego. Z miąższu owocu można również zrobić maseczkę. Wystarczy wyciągnąć miąższ i nałożyć go na skórę na 15 minut. Następnie spłucz letnią, ciepłą wodą.

 

Dojrzałe czy nie?

Awokado nie zawsze jest dojrzałe. Możesz to sprawdzić, delikatnie ściskając owoc awokado w dłoni. Jeśli jest on bardzo twardy, nie jest dojrzały. Miękkie awokado jest uważane za przejrzałe. Dojrzały owoc to taki, który ma konsystencję schłodzonego masła.

 

Jadalna pestka

Awokado zawiera pożywną, jadalną pestkę. Najlepiej jest osuszyć awokado, zmiażdżyć je, a następnie zmielić w blenderze. Tak sproszkowaną wersję możesz dodawać do swoich posiłków, np. do jogurtu.


Data dodania: 21.10.2021 - 09:55

Innowacyjna Gospodarka