Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Własny domek letniskowy - czy to się opłaca?

 

Cały rok ciężko pracujesz, łączysz obowiązki zawodowe z życiem rodzinnym. Marzysz o chwili wytchnienia. W końcu nadchodzi ten upragniony czas - urlop. Planujesz zaszyć się na łonie natury, odpocząć od miejskiego zgiełku. Szukasz odpowiedniego domku. Gdy w końcu udaje Ci się takowy znaleźć, często miejsca są zarezerwowane lub cena skutecznie odstrasza. A to przecież jedyny taki czas w roku, gdzie możesz naładować akumulatory na kolejne miesiące życiowych wyzwań. Może warto więc pomyśleć o budowie własnego domku nad jeziorem? To nie takie trudne, jak Ci się wydaje!

 

Po pierwsze - biurokracja

Przepisy prawa budowlanego w tym przypadku są dość łaskawe, gdyż domek letniskowy nie przekraczający powierzchni 35 metrów kwadratowych, możesz wybudować bez pozwolenia. To zdecydowanie wystarczy, by wypocząć w komfortowych warunkach. Jeśli odpowiednio  je zaaranżujesz, budynek może składać się z dwóch pokoi, łazienki i aneksu kuchennego. Każdą budowę należy zgłosić w starostwie powiatowym, dołączając podstawowe dokumenty. Maksymalnie w ciągu 3 tygodni uzyskasz odpowiedź, która zwykle jest czystą formalnością. Domek możesz postawić na dowolnym gruncie, więc jeśli tylko posiadasz działkę nad jeziorem - do dzieła! 

Koszt wybudowania domku letniskowego

Czy to się w ogóle opłaca? Prześledźmy wszystkie koszty.  Zacznijmy od projektu - budynki rekreacyjne mają różną powierzchnię, rozpoczynając od 20 m2. Jeśli jesteś gotowy na ubieganie się o pozwolenie na budowę, możesz wybudować domek o powierzchni nawet do 100 m2. W zależności od aktualnych cen materiałów, półki cenowej, w jakiej chcesz się poruszać, można przyjąć, że koszt zaczyna się od 20 do 25 tys. Uśredniając jednak, zazwyczaj trzeba liczyć się z kwotami rzędu 35-45 tys. złotych. Wpływa na to chociażby zastosowanie elementów dodatkowych, wzmocnień (np. rolety antywłamaniowe). Wiele ludzi marzy o domku z tarasem czy balkonem, co znacząco wpływa na cenę. Nie do przecenienia jednak są wieczory z gorącą herbatą, gdzie w oddali tli spokojne jezioro, a my trzymamy w ręce ulubioną książkę. Za taki komfort warto jednorazowo zapłacić więcej. 

Sposoby na oszczędności podczas budowy domku

Pierwsze, co nasuwa się na myśl to zrezygnowanie z większej powierzchni, choć z perspektywy czasu to nie zawsze będzie opłacalne. Najłatwiej zbadać rynek materiałów budowlanych i wybrać takie, które prezentują świetny stosunek ceny do jakości. Już na etapie projektowania można ustalić budżet. Jeśli masz tylko trochę wolnego czasu, wykonaj samodzielnie część prac. Z pewnością świetnie sobie poradzisz.

Czy jezioro to dobre miejsce na postawienie domku letniskowego?

Na pewno zadajesz sobie pytanie, co w przypadku powodzi, czy innych kataklizmów. Spokojnie, na etapie projektu zostanie ustalone jakie są formalne wymogi, jeśli chodzi o oddalenie budynku od linii brzegowej. Przykładowy domek w Lubiatowie zapewnia jednocześnie piękne widoki, jak i bezpieczeństwo. Zanim wybudujemy taki domek, koniecznością jest sprawdzenie warunków geotechnicznych. Na wstępie już dowiadujemy się, czy istnieje ryzyko podmywania terenu. Jednak nawet w przypadku, gdy nasza działka to torf czy glina - budowa wciąż jest możliwa, choć wymaga nieco więcej nakładów pieniężnych.

 

Podsumowując - domek nad jeziorem to świetny pomysł, a jego budowa zwróci się w stosunkowo niedługim czasie.


Data dodania: 01.10.2021 - 10:56

Innowacyjna Gospodarka