Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Zabawka nie tylko dla najmłodszych – kendama

 

Kendama zyskuje na popularności i w Polsce, choć pochodzi z dalekiej Japonii, gdzie powstała nawet organizacja tworząca reguły i zajmująca się rozgrywkami w kendamę.

Z pozoru wydawać się może ona zwykłą zabawką drewnianą dla dzieci, która rozwija je manualnie, ale taką nie jest. Przyjemność w posługiwaniu się nią zaznają również dorośli użytkownicy. Czym jest Kendama i czy rzeczywiście została ona wymyślona jako dziecięca zabawka w Japonii?

Budowa kendamy

Kendamą określa się przyrząd wykonanego z wysokiej jakości drewna. Oryginalna kendama powinna być zrobiona właściwie z drewna bukowego, ale w sprzedaży są i inne. Z pozoru przypomina młotek dwustronny, ze szpikulcem na przedłużonym trzonku, na którym osadzona jest drewniana kulka. Dodatkowo kulka ta przymocowana jest do trzonka za pomocą sznurka o ograniczonej długości. Młotek po obu stronach ma wgłębienia dopasowane rozmiarowo do kulki.

Zgodnie z oficjalnymi zasadami gry w kendamę, składa się ona dokładnie z:

  • Tamy – to kulka z dziurką przymocowana na sznurku,
  • Spike`a – szpikulca,
  • Big cup i small cup oraz botton cup – elementów trzonka,
  • KEN – trzonka.

Na czym polega gra w kendamę?

Sprawdź: Kendamy w sklepie Fourstore

Kendama służy do tego, by grać w nią i wyrabiać zdolności manualne, tak zwaną małą motorykę. Wyrabia precyzję, ale i uczy cierpliwości. Jest dobrym sposobem na spędzania czasu wolnego, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy dzieci, młodzież, ale i ludzie dorośli wiele godzin dziennie przesiadują przed ekranem komputera.

Zasadniczo w kendamie chodzi o to, że zwolniona ze szpiulca kulka powinna na niego z powrotem trafić, ale w ten sposób, że podbija się ją obiema stronami młotka, starając się trafić na szpikulec. Kulka nie upada, ponieważ jest umieszczona na sznurku. Jednak wcale nie takie proste jest jej podbijanie i celowanie nią na szpikulec.

Dlatego też kendama uczy pewności ręki, ale najlepsi gracze potrafią wykonywać przeróżne ewolucje przy jej użyciu.

Skąd pochodzi kendama?

Dziś kendama jest zabawką adresowaną do różnych grup użytkowników, a przez niektórych postrzegana jest po prostu jako zabawka dla dzieci, którą jednak nie jest. Niektóre źródła mówią o tym, że kendama powstała w Japonii, ale nie wszyscy historycy z taką tezą się zgadzają. Niewykluczone, że jednak pojawiła się ona po raz pierwszy w Niemczech i we Francji w okolicach XVI wieku. Dopiero później za sprawą handlarzy podróżujących Jedwabnym Szlakiem trafiła do Azji, a tym samym do Japonii, która odpowiada za popularyzację kendamy i gry w nią.

W kendamę grali pracownicy portowi i marynarze w dokach. Była to gra barowa, bynajmniej nie przeznaczona dla dzieci. Miało to miejsce w okolicach 1777 roku. W Europie Zachodniej renesans kendamy nastąpił na przełomie XIX i XX wieku. Oficjalne reguły gry w kendamę spisał Fujiwara Issei w 1975 roku, pisarz literatury dziecięcej oraz powołał on krajową federację JKA - Japan Kendama Association. Jest wiele zawodów w kendamę – o charakterze lokalnym, regionalnym, krajowym, a nawet międzynarodowym. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dotyczących gry w kendamę, ani wieku, w którym można zacząć doskonalić swoje umiejętności dotyczące posługiwania się nią.

 

Więcej informacji: https://fourstore.pl/


Data dodania: 30.03.2021 - 10:26

Innowacyjna Gospodarka