Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Kalendarz ciąży, czyli 40 tygodni radosnego oczekiwania

Przez 40 tygodni dziecko przygotowuje się do życia poza brzuchem mamy. Przez cały ten czas intensywnie się rozwija i każdy tydzień jest tu niezwykle ważny. Kalendarz ciąży pozwala śledzić ciążę tydzień po tygodniu, aby wiedzieć na jakim etapie rozwoju jest dziecko i czego może się spodziewać przyszła mama w danym momencie.

 

1. Kalendarz ciąży, czyli co Cię czeka w konkretnym tygodniu

2. Czym się charakteryzuje 6 tydzień ciąży?

3. O czym przyszli rodzice muszą wiedzieć – badania na początku ciąży

 

Zanim sami zdecydujemy się na dziecko, spotykając kobietę w ciąży, pytamy zwykle, w którym jest miesiącu. W momencie gdy oczekujemy własnego dziecka, uświadamiany sobie, że liczenie ciąży w miesiącach daje zbyt ogólne pojęcie o etapie rozwoju dziecka. Tutaj każdy tydzień przynosi coś nowego, dlatego warto korzystać z kalendarza ciąży, który przybliży nam, czego możemy się w danym czasie spodziewać. Pamiętajmy, że tygodnie ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od momentu zapłodnienia.

 

Kalendarz ciąży, czyli co Cię czeka w konkretnym tygodniu

 

40 tygodni, 9 miesięcy i 3 trymestry, a każdy moment przynosi coś nowego. Dotyczy to zarówno rozwoju dziecka, jak i samopoczucia matki. Śledząc kalendarz ciąży, można mieć pełną świadomość tego, jak się rozwija ciąża na danym etapie. Przyszła matka, która zdaje sobie sprawę z tego, jak może się czuć w danym tygodniu, odczuwa większy spokój i wie, co jest zupełnie normalne, a co wymaga konsultacji z lekarzem. Kalendarz ciąży pozwala dowiedzieć się, jakie zmiany zachodzą w organizmie dziecka w danym tygodniu i jak zachowuje się wtedy organizm przyszłej mamy. Rozwiewa też wątpliwości co do zagrożeń na danym etapie ciąży i przypomina o badaniach, które trzeba wykonać.

 

Czym się charakteryzuje 6 tydzień ciąży?

 

6 tydzień to często ten moment, kiedy dowiadujemy się o ciąży. Szczególnie w sytuacji gdy ciąża nie była planowana, wcześniejsze zauważenie jej symptomów może być trudne. W 6 tygodniu kobieta może odczuwać objawy, takie jak poranne nudności, wymioty i rozdrażnienie. Są to klasyczne dolegliwości, które kojarzymy z ciążą, dlatego mogą one skłonić nas do zrobienia testu ciążowego lub wizyty u ginekologa. Na tym etapie ginekolog zleci badanie krwi, w celu oznaczenia poziomu hormonu ciążowego beta hCG. W 6 tygodniu norma wynosi od 1080 do 56 500 mlU/ml. Następnie lekarz wykona badanie USG, na którym powinien już być widoczny pęcherzyk ciążowy oraz zarodek. Na tym etapie mierzy on około 2,5 cm i coraz bardziej zaczyna przypominać małego człowieka. 6 tydzień ciąży to czas, kiedy wykształcają się pranercza i pierwotne drogi oddechowe, czyli oskrzela. Serce ulega podziałowi na lewą i prawą komorę, powstają jelita i zaczyna funkcjonować trzustka. Na twarzy wykształcają się zaczątki szczęki, policzków, brody, języka, oczu, nosa i ust.

 

O czym przyszli rodzice muszą wiedzieć – badania na początku ciąży

 

Po potwierdzeniu ciąży, przyszła mama musi wykonać szereg badań. Pozwolą one wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne, które mogłyby zagrozić dziecku. Do podstawowych należą morfologia, badanie ogólne moczu, cytologia, grupa krwi, TSH i stężenie glukozy we krwi. Poza tym trzeba wykonać badania w kierunku wirusa HIV, zapalenia wątroby typu C, kiły, a także oznaczenie przeciwciał przeciwko różyczce, toksoplazmozie i wirusowi CMV. Może się wydawać, że to dużo, ale dzięki tym badaniom przyszli rodzice będą wiedzieć czy dziecku nic nie zagraża i będą mogli reagować w przypadku złych wyników. Mama nie może też zapomnieć o przeglądzie stomatologicznym, ponieważ nieleczone ubytki też mogą mieć negatywny wpływ na ciążę. Z kolei leczenie zębów w ciąży jest całkowicie bezpieczne.


Data dodania: 07.01.2021 - 11:31

Innowacyjna Gospodarka