Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Jak zacząć z wędkarstwem karpiowym?

 

Niezbędny sprzęt do karpiowania 

Wędkarstwo karpiowe rządzi się nieco innymi prawami niż tradycyjne łowienie ryb. Eksperci ze sklepu sklep-karpiowy.pl radzą od czego zacząć przygodę z połowem karpi. Karpie są bardzo silne fizycznie, dlatego decydując się na połów tego gatunku należy zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt, który podoła wyciągnięciu z wody kilku lub kilkunasto kilogramowej ryby. Dorosły karp może osiągnąć wagę nawet 30 kilogramów! W jakie akcesoria warto się zaopatrzyć?

  • mocną wędkę karpiową z włókna węglowego (długość wędki zależy od rodzaju łowiska. Standardowe wędki karpiowe mają długość 3-3.9m),
  • kołowrotek z dużą szpulą,
  • przynętę np. kulki proteinowe, 
  • zanęte na karpia (dobrze sprawdzi się kukurydza lub pellet).

Wybór wędki i kołowrotka jest kluczowy dla skutecznego połowu. Fizyczne możliwości karpi często przewyższają techniczne właściwości wędek, które nie są dedykowane wędkarstwu karpiowemu. Z tego powodu najlepiej zaopatrzyć się w wędkę karpiową z odpowiednią krzywą ugięcia podawaną w funtach.

Gdzie łowić karpie?

Przygodę z wędkarstwem karpiowym najlepiej zacząć od zbiorników, w których znajduje się duża ilość przedstawicieli tego gatunku. W bogato zarybionym stawie szanse na złowienie karpia są znacznie większe! Do wyboru mamy łowiska związkowe lub komercyjne. Decydując się na samodzielne poszukiwania miejsca połowu karpia, warto skupić się na płytkich zatokach lub rozlewiskach z bogatą roślinnością. 

Karpie są rybami ciepłolubnymi i wykazują większą aktywność, gdy temperatura wody wzrasta, dlatego najlepszą porą połowu jest wczesna wiosna i lato. Pasjonaci wędkarstwa karpiowego próbują swoich sił w połowie karpi aż do później jesieni, a w zbiornikach przy elektrowniach - gdzie zrzucana jest ciepła woda - nawet przy 20 stopniowych mrozach!

Złów i wypuść - technika łowienia karpi 

Karpie pochodzą z Azji i choć w polskich warunkach odnalazły się dość dobrze, to bardzo rzadko dochodzi do tarła. Ze względu na trudności ze zwiększeniem populacji karpi w Polsce, ilość ryb w zbiornikach jest uzależniona od intensywności zarybiania łowiska przez Polski Związek Wędkarski.

Popularną zasadą i zarazem dobrą praktyką wśród pasjonatów wędkarstwa karpiowego jest tzw. połów catch&release, czyli złów i wypuść. Złapane karpie zostają zmierzone, zważone i sfotografowane, a następnie wpuszczone z powrotem do zbiornika. Wszystko odbywa się na specjalnej macie która jest przyjazna dla ryb i nie powoduje uszkodzeń skóry i śluzu. Rana po haczyku oraz inne zadrapania są odkażane specjalnym preparatem który przyśpiesza gojenie uszkodzeń i zapobiega zakażeniom.


Data dodania: 09.09.2020 - 13:07

Innowacyjna Gospodarka