Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Badania ginekologiczne przed ciążą

 

Każda kobieta planując, posiadanie dziecka chciałaby, żeby jej ciążą nie wiązała się z żadnym ryzykiem dla zdrowia dziecka, ale także dla zdrowia jej samej. Na to, w jaki sposób przebiegnie, ciąża będą miały wpływ przede wszystkim kondycja i zdrowie organizmu przyszłej mamy oraz jej tryb życia. Wszyscy specjaliści powtarzają często swoim pacjentkom, że świadome macierzyństwo nie rozpoczyna się w momencie urodzenia dziecka, ale dużo wcześniej, czyli już na etapie jego planowania. W naszym artykule tłumaczymy, dlaczego planując zajście w ciążę warto, jest się udać na wizytę u ginekologa oraz jakie badania lekarz będzie mógł chcieć nam w jej trakcie wykonać.

 

Dlaczego tak ważne jest prawidłowe przygotowanie się do ciąży?

Duża część lekarzy, nie tylko ginekologów, jest zdania, że przygotowania do zajścia w ciąże najlepiej jest rozpocząć nawet kilka miesięcy wcześniej. Trzeba bowiem wiedzieć, że dla przebiegu ciąży nie jest obojętne żadne schorzenie dróg rodnych. Przyczyną powstawania mniejszych lub większych powikłań mogą być nawet najprostsze stany zapalne czy infekcje. Na rozwijający się płód mogą także niekorzystnie wpływać nadżerki czy grzybice. Nie zawsze takim schorzeniom towarzyszą wyraźne objawy, które pomogłyby przyszłej mamie w porę podjąć decyzje o zgłoszeniu się do specjalisty.  

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius Provita w KatowicachWcześniejsze umówienie się na wizytę w gabinecie ginekologicznym jest również istotne dlatego, że dzięki temu uda się odpowiednio wcześniej rozpocząć konieczne leczenie, po którym w momencie zajścia w ciążę nie będzie już śladu w organizmie. Organizm przez kilka miesięcy zdoła się całkowicie oczyścić z pozostałości leków i przywrócić do właściwej formy.

Wizyta u ginekologa poskutkuje także tym, że uzyskamy od lekarza wartościowe wskazówki dotyczące prawidłowej diety oraz prawidłowych nawyków, które będą miały bardzo duży wpływ na naszą formę fizyczną i psychiczną. Bardzo często u kobiet, które przygotowują się do zajścia w ciążę wykonywane są następujące badania:

Badanie USG narządu rodnego przez pochwę

Czyli tzw. badanie USG transwaginalne. Pozwala ono na wykrycie wielu zagrożeń, także wad budowy i obecności mięśniaków, czyli guzów w macicy, których obecność może poważnie utrudnić  lub nawet uniemożliwić zajście w ciążę. W przypadku stwierdzenia obecności DUŻYCH MIĘŚNIAKÓW W NIEKORZYSTNEJ LOKALIZACJI DLA PRZYSZŁEJ CIĄŻY, niestety zazwyczaj jest konieczne ich chirurgiczne usunięcie, ponieważ leczenie farmakologiczne nie daje tak dobrych rezultatów, a trzeba ich się pozbyć, ponieważ nieleczone mogą być przyczyną powstania wielu różnorodnych komplikacji w trakcie ciąży. Wybranie dokładnej metody usunięcia mięśniaków, zależy do ich wielkości oraz od miejsca usytuowania. W niektórych przypadkach wystarczy wykonanie zabiegu laparoskopowego, a czasami niestety konieczne jest przeprowadzenia zwykłej operacji brzusznej. W każdym przypadku poddanie się takiemu zabiegowi jest jednak koniecznością, jeżeli zależy nam na skutecznym przeciwdziałaniu późniejszym komplikacjom w ciąży.

Badanie cytologiczne

U każdej przyszłej mamy powinno być również wykonane badanie cytologiczne, które pozwala na wykrycie nadżerek i stanów zapalnych w szyjce macicy LUB ZMIAN PRZEDNOWOTWOROWYCH. Badanie to polega na pobraniu komórek nabłonka z tarczy i kanału szyjki macicy. W przypadku wykrycia jakichś nieprawidłowości oczywiście konieczne jest przeprowadzenie ich skutecznego leczenia. Nadżerki, choć same nie stanowią większego zagrożenia dla ciąży, pod wpływem zwiększenia się stężenia hormonów płciowych często się powiększają, a czasami również zaczynają krwawić.

Wykryte w trakcie planowania jeszcze ciąży nadżerki są leczone farmakologicznie LUB ZABIEGOWO W PRZYPADKU KONIECZNOŚCI. Cała procedura może trwać nawet przez kilka miesięcy w trakcie jej trwania lekarz co jakiś czas sprawdza osiągane efekty. W przypadku dużych i bardzo dużych nadżerek, samo leczenie farmakologiczne jest niestety niewystarczające i konieczne jest także wykonanie laseroterapii lub krioterapii, czyli zastosowanie bardziej inwazyjnych metod.

Badanie czystości pochwy

Kolejnym istotnym rodzajem badania ginekologicznego w trakcie przygotowań do ciąży jest badanie czystości pochwy. Polega ono na wykonaniu oceny bakteriologicznej wydzieliny z pochwy. Takie badanie umożliwia wykrycie stanów zapalnych pochwy i określenie przyczyn ich powstania, czyli daje informacje o tym, czy są one spowodowane infekcjami bakteryjnymi, czy infekcjami grzybicznymi. Szybkie podjęcie leczenia powstałego zapalenia pochwy jest bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie może się szybko rozszerzyć także na kanał szyjki macicy, a potem również na jajowody, przydatki oraz na cewkę moczową. Tak szeroki stan zapalny może poważnie utrudnić zajście w ciążę, a w przypadku spodziewania się już dziecka, może doprowadzić także do zakażania PŁODU.

 

W leczeniu bakteryjnych i grzybiczych infekcji pochwy istotne jest to, żeby poddali mu się oboje, partnerzy jednocześnie. W przeciwnym razie będą się oni wzajemnie zarażali i będzie dochodziło do nawrotów raz już wyleczonej choroby. Cała procedura leczenia trwa zaledwie od 7 do 14 dni.


Data dodania: 16.01.2020 - 11:46

Innowacyjna Gospodarka