Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Znany czarodziej w klockowym wydaniu – skąd popularność Lego Harry Potter?

 

Serie klocków na licencji z filmów, seriali i książek nie są nowością – same klocki Lego Harry Potter należą do jednych z najdłużej wydawanych podkategorii tych zabawek, stale utrzymując naprawdę dużą popularność. Przygody młodego czarodzieja do kin trafiły już niemal dwie dekady temu, lecz grono ich fanów nadal jest bardzo szerokie, a co za tym idzie, nowe zestawy z serii spotykają się z niemałym entuzjazmem.

 

 

Popularność filmów i książek nie są jednak główną przyczyną tego, że klocki Lego Harry Potter tak długo zachowują wysokie słupki sprzedaży. Są to przede wszystkim dobrze wykonane i interesująco prezentujące się zestawy, które powinny zwrócić uwagę nawet tych osób, które nigdy nie miały kontaktu z innymi mediami. 

Co jest wyjątkowego w klockach Lego Harry Potter?

Z punktu widzenia kolekcjonera, klocki z serii Harry Potter są niezwykle atrakcyjne, co w naturalny sposób przekłada się na związany z nimi, bardzo duży popyt. Większość z dostępnych zestawów to repliki znanych scen z filmów, co obejmuje przede wszystkim budynki, takie jak chatka Hagrida czy Komnata Tajemnic. Nie brak także budowli oryginalnych. Są to dość monumentalne konstrukcje, które świetnie wyglądają w gablotkach. 

Szczególnie cenne są klocki z pierwszej edycji tej kolekcji, które ukazały się już w 2001 roku, wraz z wydaniem pierwszego filmu. Te znacznie różnią się od obecnie wydawanych klocków Lego Harry Potter, głównie ze względu na dołączone do nich minifigurki. Był to okres, w którym Lego nadal korzystało ze standardowych, żółtych figurek, nawet w zestawach produkowanych na licencji. Dziś każdy miniaturowy Harry czy Dumbledore jest dostępny w naturalnym, kremowym kolorze skóry. Wielu kolekcjonerów kładzie szczególny nacisk właśnie na minifigurki, dlatego takie rzadki nabytki krążą na rynku wtórnym w bardzo wysokich cenach. Niezależnie od edycji, wszystkie klocki Lego Harry Potter wyróżniają się także interesującą konstrukcją z dużą ilością unikalnych elementów, takich jak różdżki, miotły i innego rodzaju magiczne przedmioty. 

Długa historia klocków Harry Potter

Co ciekawe, Lego towarzyszyło przygodom Harry’ego Pottera od bardzo dawna, a wydanie pierwszych zestawów pokryło się z eksplozją popularności filmów. Kolejne edycje i ich reedycje pojawiały się cyklicznie w latach 

  • 2001-2002
  • 2002-2003
  • 2004 (wraz z mini-zestawami)
  • 2005
  • 2007
  • 2010
  • 2011
  • 2016
  • 2018 (także z zestawami bazującymi na filmie Fantastyczne zwierzęta i jak je odnaleźć)
  • 2019 (nowa seria zawiera tematyczny kalendarz adwentowy)

Niektórzy mogą zadać sobie pytanie – czy to Harry Potter przyczynił się do popularności klocków, czy wręcz odwrotnie? Nie da się na to jednoznacznie odpowiedzieć, lecz nie ulega wątpliwości, że klocki Lego Harry Potter miały duży wpływ na kształtowanie wizerunku serii, a także opowiadaniu jej historii z nieco innej perspektywy.

 


Data dodania: 02.01.2020 - 13:33

Innowacyjna Gospodarka