Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Na czym polegają zajęcia adaptacyjne dla dzieci?

 

Pierwszy dzień w przedszkolu jest ogromnym przeżyciem i dla rodziców, i dla dziecka. Maluch wkracza w zupełnie nowe środowisko, z dala od mamy i taty. Towarzyszy mu przy tym ogromny stres i niepewność. Zwłaszcza, jeśli do tej pory rzadko rozstawał się z rodzicami. Dobrym sposobem na przygotowanie dziecka do nowej sytuacji są zajęcia adaptacyjne. Na czym polegają i jakie korzyści przynoszą?

 

Charakterystyka zajęć adaptacyjnych

Zajęcia adaptacyjne to zajęcia mające na celu oswojenie z nowym otoczeniem i zredukowanie stresu, który wiąże się z rozpoczęciem edukacji. Dziecko może wraz z rodzicami przebywać w sali przedszkolnej, poznając nauczycielki, nowych kolegów i koleżanki. Powoli przyzwyczaja się do placówki, nawiązuje kontakty z rówieśnikami i spędza z nimi czas na zabawie przekonując się, że przedszkole jest przyjemnym i bezpiecznym miejscem.

"Program jest skierowany zarówno do dzieci, które rozpoczynają nowy etap w swoim życiu, jak też do rodziców i nauczycieli, którzy pomagają maluchowi w szybszym przystosowaniu się do nowego środowiska. Ich wspólnym celem jest stworzenie atmosfery zaufania i akceptacji, aby dziecko szybciej i łatwiej przyzwyczaiło się do przebywania w przedszkolu" – mówi nasz rozmówca z Centrum Edukacji "Familia".

Zalety zajęć adaptacyjnych

Głównym celem zajęć adaptacyjnych jest łatwiejsze wprowadzenie dziecka w nowe otoczenie, ale możliwość zapoznania się z nowym środowiskiem nie jest jedyną zaletą, jaka wiąże się z takimi zajęciami. Dzięki nim dziecko:

  • chce wracać do przedszkola i zostać w nim bez rodziców,
  • nie czuje obaw i stresu przed rozstaniem z mamą i tatą,
  • rozumie, że pobyt w przedszkolu zawsze kończy się powrotem do domu i cierpliwie czeka na rodziców,
  • rozwija umiejętności społeczne, nawiązując coraz bliższe relacje z rówieśnikami i wychowawczynią,
  • uczestniczy w życiu grupy, ucząc się obowiązujących w niej norm i zasad,
  • staje się coraz bardziej samodzielne,
  • ma większe poczucie własnej wartości.

Zajęcia adaptacyjne wiążą się również z korzyściami dla rodziców. Oni tak samo są pełni lęku związanego z koniecznością oddania swojej pociechy pod opiekę kogoś innego. Dzięki zajęciom adaptacyjnym mogą poznać kadrę nauczycielską i innych rodziców. Zapoznają się z rozkładem dnia w przedszkolu i z pomieszczeniami, w których będzie przebywać ich dziecko. Mogą obserwować pociechę bawiącą się z rówieśnikami i przekonują się, że zostawiają ją w bezpiecznych rękach.

Czy każde przedszkole organizuje zajęcia adaptacyjne?

 

Na organizację zajęć adaptacyjnych decyduje się coraz więcej placówek. To dobry krok, ponieważ adaptacja jest korzystna również dla samych nauczycieli. Wychowawcy mogą poznać nowe dzieci i ich rodziców, a także dowiedzieć się, jakie są ich oczekiwania względem nauczania. Z kolei obserwując zachowania maluchów, będą w stanie lepiej zorganizować plan dnia, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do dalszego poznawania nowego miejsca.


Data dodania: 31.05.2019 - 22:06

Innowacyjna Gospodarka