Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Jak przygotować się do urlopu w górach?

 

Dlaczego wyjazd w góry to idealny sposób na spędzenie urlopu? Ponieważ w górach możemy zostawić za sobą problemy życia codziennego, zbliżyć się do natury, przeżyć przygodę i znacznie poprawić swoją kondycję. Wszystko to pod warunkiem, że do wyjazdu odpowiednio się przygotujemy. Niezależnie od tego, czy jesteśmy miłośnikami pieszej lub rowerowej turystyki, czy może czas spędzamy czas na stokach, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

 

Po pierwsze – nocleg

To podstawowa kwestia podczas organizowania wyjazdu. Baza noclegowa w wielu górskich miejscowościach jest bardzo rozbudowana i praktycznie wszędzie znajdziemy miejsce, gdzie będziemy mogli wynająć pokój. To, gdzie zdecydujemy się spać zależy przede wszystkim od naszych standardów, jednak i tak warto poszukać odpowiedniego miejsca kilka tygodnie przed planowym wyjazdem – szczególnie, jeśli zamierzamy wziąć urlop w okresie wakacji, ferii zimowych lub w pobliżu tych terminów. Wtedy górskie miejscowości przeżywają spore oblężenie i na kilka dni przed wyjazdem trudno będzie znaleźć ofertę, która by nas satysfakcjonowała. Wygodne i dobrze wyposażone pokoje znajdziemy przykładowo w ofercie Willi Koala w Karpaczu.

Po drugie – sprzęt

Odpowiednie wyposażenie to podstawa bezpieczeństwa w górach. Nieważne, czy chcemy zdobywać szczyty, czy może naszym celem będzie szusowanie na nartach i desce, koniecznie musimy sprawdzić, czy jesteśmy odpowiednio przygotowani. Podstawa to ubrania. Wybierając się na szlak pamiętajmy o założeniu butów trekkingowych i zabraniu wytrzymałych, odpornych na wiatr i deszcz okryć wierzchnich (nawet jeśli pogoda wydaje się piękna, może bardzo szybko ulec zmianie). Powszechnym błędem, który może kosztować nas zdrowie i kontuzje, jest zakładaniem ubrań i obuwia nieprzystosowanych do szlaków. Narciarze i snowboardziści z kolei muszą pamiętać o nabyciu butów z dobrymi wiązaniami, kurtki, spodni oraz kasku ochronnego. To tylko niewielka część wyposażenia, które powinniśmy mieć ze sobą, szczególnie jeśli ruszamy na szlak.

Po trzecie – zadbaj o bezpieczeństwo

Elementy naszego ekwipunku w dużym stopniu wpływają na nasze bezpieczeństwo na szlaku czy stoku, lecz nie ochronią nas, jeśli sami nie będziemy wiedzieli jakie zagrożenia czyhają na nas w górach. Przede wszystkim musimy pamiętać, że dzikie zwierzęta to nie maskotki, dlatego spotkawszy je na swojej drodze powinniśmy zachować stosowny dystans. Na stronach organizacji turystyki górskiej znajdziemy mnóstwo informacji o tym, jak zachować się w obliczu takiej sytuacji – koniecznie się z nimi zapoznajmy. Przed wyruszeniem na szlak powinniśmy również zanotować numery kontaktowe do służb ratowniczych, dzięki czemu w razie wypadku będziemy w stanie wezwać pomoc. Unikajmy również chodzenia po zmroku i samemu, zawsze trzymajmy się szlaku.

Po czwarte – mierz siły na zamiary

 

Przed wyjazdem w góry zawsze warto nieco popracować nad swoją kondycją, choćby przez uprawianie długich spacerów. Niezależnie jednak od tego, jak silni i zdrowi jesteśmy, zawsze należy ostrożnie szacować nasze możliwości. Przed wyruszeniem na szlak lub stok powinniśmy zastanowić się, czy jest to miejsce odpowiednie do naszych warunków. Szczególnie należy wziąć to pod uwagę, jeśli jedziemy w góry w towarzystwie – trasy naszych wycieczek powinny być dostosowane do możliwości najsłabszej osoby w grupie, nie najsilniejszej.


Data dodania: 25.04.2019 - 22:35

Innowacyjna Gospodarka