Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Jak przygotować dziecko do obozu lub koloni

 

Przygotowanie dziecka na kolonię lub obóz

Odpowiednie dobranie oferty obozu czy tez kolonii dla dziecka stanowi dopiero preludium w całym ciągu przygotowań, związanych z wyjazdem. Istotne przy tym jest właściwe podejście do nowego adepta pobytów poza domem rodzinnym w sferze nie tylko spakowania rzeczy użytkowych, ale również nastawienie psychiczne, pełne entuzjazmu i radości. Niemniej ważne okazuje się przedstawienie dziecku potencjalnych zagrożeń, na jakie samodzielnie musi zwrócić uwagę, będąc panem swego losu bez udziału rodziców. O porady dotyczące przygotowania dziecka do uczestnictwa i eyboru obozu zapytaliśmy przedstawicieli Agencji Turystycznej Wonderlands z Chorzowa. AT Wonderlands organizuje aktywne obozy dla dzieci i młodzieży. W ich ofercie obozów znajdują się obozy dla dzieci od 7 roku życia. Obozy i kolonie organizowane są nad polskim morzem, w Borach Tucholskich w ośrodku "Leśne Ustronie" w Zamrzenicy i w Spale. Ich tematyka to między innymi:

  • survival,

  • ASG,

  • paintball

  • joga

  • taniec

  • windsurfing

  • wędkarstwo

  • sport i przygoda

 

 


Dojrzałość to drzwi do wyjazdu

Skrupulatna obserwacja juniora w wieku wczesnoszkolnym pozwala ustalić, na ile dziecko jest już gotowe samodzielnie funkcjonować w grupie rówieśników, bez nieustannej asysty członków rodziny, co dotyczy zarówno rodziców, jak i rodzeństwa. Przeoczenie impulsu ku temu, by zapoczątkować przygody na obozie lub kolonii może znacznie utrudniać potrzebę oddzielenia się do najbliższego otoczenia w przyszłości. Zmiana środowiska powinna być dla dziecka jedną z form płynnego przejścia z obecności rodziców w świat podejmowania pierwszych, całkowicie własnych decyzji i przejęcia choćby w najmniejszym stopniu sterów swojego życia. Dzieci w zależności od personalnych cech i predyspozycji wykazują zainteresowanie wyjazdami obozowymi, a aktualna oferta rynkowa obfituje nawet w kompilacje atrakcji dostosowanych do najmłodszych kategorii wiekowych.

 

Bank emocji wspierających, czyli czego NIE należy robić, proponując dziecku obóz

Kluczem do zorganizowania dziecku czy nawet nastolatkowi wyjazdu na kolonie lub obóz jest kreowanie pozytywnej atmosfery wyboru lokalizacji i oferty, a do tego właściwie nastawienie siebie i młodego uczestnika do czekających go atrakcji. W przygotowywaniu dziecka nie należy przede wszystkim wprowadzać elementów kary czy straszenia pobytem w takim miejscu ze względu na jego przewinienia. Powracający bumerang może w następnych latach skutkować niechęcią czy też lękiem wykazywanym wobec kolonii i obozów z rówieśnikami. Bariery te w konsekwencji utrwalają się, co stanowi poważną przeszkodę w zaplanowaniu nie tylko wakacji dla dziecka, ale też w jego personalnych kontaktach z ludźmi i budowaniu samodzielności, zaradności życiowej.

 

Potencjał wyboru -obozy i kolonie na miarę

Obszar przygotowania dziecka na wyjazd wakacyjny, bez względu na charakter kolonii lub obozu wymaga za każdym razem omówienia ofert wstępnie wyselekcjonowanych przez dorosłych. Pozostawienie młodemu uczestnikowi pola manewru w tym zakresie podkreśla jego decyzyjność w tej sferze i jednocześnie wskazuje, iż rodzice liczą się z jego zdaniem. Wybranie spośród trzech lub czterech kluczowych ofert powinno stanowić wspólny czas dyskusji nad zaletami i wadami konkretnego obozu lub kolonii, a zarazem jest elementem głębszego poznania preferencji dziecka. Obozy 2019 - zobacz ofertę obozów Agencji Turystycznej Wonderlands organizującej aktywny wypoczynek dla dzieci i młodzieży od 1990 roku.

 

obozy 2019

 

Ze strony rodziców kluczem do sukcesu w pomocy wybrania przez dziecko danego rozwiązania jest odpowiednia prezentacja informacji, jakie są istotne z jego punktu widzenia. Ich nadmiar może zdezorientować potomka, a całość wyboru w rezultacie pozostaje wówczas na barkach dorosłych decydentów. Podkreślenie najbardziej charakterystycznych dla danego obozu czy kolonii elementów jest wyznacznikiem sukcesu na tym etapie przygotowywania dziecka do wyjazdu.

 

Umiejętności przydatne na koloniach i obozach

Podjęcie wyzwania przez dziecko świadczy o jego odwadze i chęci rozwoju. Nie mniej istotne przy tym staje się zweryfikowanie, które umiejętności są świetną podstawa przygotowania, a które z nich należy podszkolić jeszcze przed imprezą. Wszystkie czynności, jakie powinny być wykonywane na obozie samodzielnie – najlepiej przećwiczyć z dzieckiem wielokrotnie przez cały okres pozostały do wyjazdu.


Data dodania: 04.04.2019 - 09:42

Innowacyjna Gospodarka