Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Zbilansowana dieta dla półrocznego dziecka. Na czym polega?

 

Prawidłowe nawyki wypracowane w dzieciństwie mają ogromny wpływ na sposób odżywiania w przyszłości, dlatego żywienie niemowląt powinno bazować na odpowiednio skomponowanej diecie. Sprawdź, jakich produktów nie może zabraknąć w codziennym jadłospisie Twojego maluszka.

 

Zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przez pierwszych 6 miesięcy życia niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią. Po tym czasie należy zacząć wprowadzać nowe produkty do diety dziecka – w oparciu o obowiązujące zalecenia specjalistów. Na początku rozszerzania diety chodzi m.in. o to, by dać dziecku szansę na poznanie nowych smaków. Potem, gdy mleko mamy nie jest już w stanie zaspokoić wszystkich jego potrzeb, różnorodność podawanych produktów pozwala dostarczyć niezbędne witaminy i składniki mineralne.

 

Jak komponować posiłki dla niemowlaka?

Podstawą żywienia niemowląt w drugim półroczu  życia cały czas pozostaje mleko mamy (lub modyfikowane)– pokarmy stałe stanowią uzupełnienie i wprowadza się je stopniowo. Na początku są to warzywne posiłki jednoskładnikowe, np. przecier marchewkowy, purée ziemniaczane, brokułowe czy dyniowe. W kolejnych tygodniach zaleca się rozszerzenie diety o owoce, takie jak jabłka i banany.

 

Z czasem posiłki mogą stać się bardziej złożone, chociaż w codziennym jadłospisie niemowlęcia dalej powinno królować mleko. Oznacza to, że na obiad można podać maluchowi purée ziemniaczane z dodatkiem rozdrobnionych kawałków mięsa czy ryby.

 

Jakie produkty są niezbędne?

Komponując zbilansowaną dietę niemowlaka, należy zwrócić uwagę na obecność takich pokarmów jak:

  • warzywa,
  • owoce,
  • produkty zbożowe, w tym kaszki
  • mięso,
  • ryby

 

Jeżeli masz wątpliwości dotyczące odpowiedniego składu posiłków dla dziecka, skorzystaj ze schematu żywienia opracowanego przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Zawiera on cenne wskazówki, dzięki którym jadłospis malucha stanie się źródłem wszystkich niezbędnych składników odżywczych.


Data dodania: 21.09.2018 - 10:32

Innowacyjna Gospodarka