Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne – co lepsze na wyjazd?

 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy posiadanie karty EKUZ jest wystarczające do otrzymania darmowej opieki medycznej w czasie wyjazdu za granicę w razie nagłej choroby czy wypadku. Nie każdy jest bowiem przekonany co do niezbędności wykupienia prywatnego ubezpieczenia turystycznego na czas swojego pobytu poza granicami kraju. Jak zatem jest w praktyce i czy warto dokupić dodatkową polisę?

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jednak w odróżnieniu od ubezpieczenia turystycznego, zakres ochrony karty może okazać się niewystarczający.

 

EKUZ w przeciwieństwie do polisy turystycznej, nie posiada dodatkowej ochrony w postaci ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), bagażu czy usług assistance. Informacje o EKUZ na wakacyjnapolisa.pl - czy wystarczy podczas wyjazdu za granicę?

 

EKUZ – wady i zalety

Z posiadaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wiąże się wiele korzyści. Niezaprzeczalną zaletą EKUZ jest to, że jest ona darmowa i mogą wyrobić ją wszyscy obywatele RP objęci podstawowym ubezpieczeniem w NFZ. Chociaż obowiązuje ona na terenach państw członkowskich UE/EFTA, to jednak nadal jest to tylko 28 krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Zwykle karta EKUZ wydawana jest na okres sześciu miesięcy. W przypadku emerytów okres ten może zostać wydłużony do pięciu lat. Z kolei osoby bezrobotne zarejestrowane w UP mogą liczyć jedynie na dwumiesięczny okres ważności EKUZ.

 

Posiadacze karty EKUZ mogą liczyć wyłącznie na niezbędną pomoc medyczną i to tylko w wybranych przychodniach/szpitalach. Jeśli dana placówka medyczna nie ma podpisanej umowy z zagranicznym odpowiednikiem polskiego NFZ, to pacjent chcący skorzystać z jej usług, będzie musiał pokryć koszty leczenia z własnej kieszeni. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że wiąże się to ze sporymi wydatkami? Koszty leczenia za granicą są znacznie wyższe.

 

Nie ma też co liczyć o transport medyczny w ramach karty EKUZ, a transport śmigłowcem do kraju to wydatek liczony w kilkunastu tysiącach euro. Z całą pewnością nie każdy może pozwolić sobie na poniesienie tak wysokich kosztów, a chodzi przecież o zdrowie, a czasem nawet o życie danej osoby. Tak naprawdę to w większości państw członkowskich UE/EFTA konieczne jest poniesienie części kosztów związanych z udzielonymi świadczeniami, które nie są refundowane przez NFZ. Karta EKUZ nie jest też dokumentem wystarczającym do uzyskania leczenia planowanego. Ubezpieczenia turystyczne w wakacyjnapolisa.pl gwarancją dostępu do pełnej i bezpłatnej opieki medycznej.

 

Polisa turystyczna a dodatkowy zakres ochrony

Prywatne ubezpieczenie turystyczne nie ogranicza się jedynie do państw członkowskich UE/EFTA, ale może działać na całym świecie. Zwykle dzieli się kraje na dwie podstawowe strefy podczas wybierania polisy. W strefie A znajdują się państwa europejskie – również kraje położone w Basenie Morza Śródziemnego i Wyspy Kanaryjskie. Natomiast strefa B dotyczy reszty świata – w tym krajów afrykańskich i USA. Co więcej, to klient decyduje o tym, przez jaki okres czasu ma być ważna polisa. Możliwe jest nawet wykupienie ubezpieczenia turystycznego ważnego przez okres dwunastu miesięcy. Do dyspozycji jest także szereg najróżniejszych usług dodatkowych, dzięki czemu można stworzyć polisę dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Ponadto ubezpieczenie turystyczne wykupić może każdy.

 

W ramach ubezpieczenia turystycznego można liczyć na znacznie większy zakres usług medycznych niż w przypadku karty EKUZ – koszty wizyt lekarskich, pobyt w szpitalu, transport medyczny, leczenie stomatologiczne, transport zwłok, leczenie związane z ciążą i porodem. W zależności od wybranego pakietu można także liczyć na pokrycie kosztów poszukiwań i akcji ratowniczej na czas pobytu nad morzem czy w górach. Polisa turystyczna zawiera również wariant następstw od nieszczęśliwych wypadków (NNW), ochronę w ramach odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Może ona zostać rozszerzona o ubezpieczenie od sytuacji aktów terroru, zamieszek czy działań wojennych oraz o ubezpieczenie ryzyka zaostrzenia czy powikłania chorób przewlekłych.


Data dodania: 10.06.2018 - 12:16

Innowacyjna Gospodarka