Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Piesza wycieczka w góry z dzieckiem – jak się do niej przygotować?

 

Wiele osób tkwi w błędnym przekonaniu, że piesze wycieczki w góry z kilkuletnim dzieckiem nie mają szans na powodzenie. Tymczasem może to być świetna okazja do wspólnego spędzania czasu i ciekawa alternatywa dla kolejnego weekendu spędzanego w domu. Dobrze wybrany szlak, odpowiednie przygotowanie i motywacja potrafią zdziałać cuda! Jak się przygotować do takiej rodzinnej wyprawy?

 

Szlak na miarę możliwości

To z pewnością jedna z najważniejszych kwestii decydujących o atrakcyjności wycieczki. Szlak powinien być dostosowany do możliwości małego turysty. Dzieci, które trasę pokonują w nosidełku, oraz te starsze spokojnie można zabrać na nieco bardziej wymagające trasy. W przypadku dwu- i trzylatków lepiej wybrać miejsca, gdzie przejedzmy wózkiem – wówczas maluch część szlaku pokona na własnych nogach, a jeśli się zmęczy, będzie mógł odpocząć w wózku. Pamiętajmy też o sprawdzeniu, czy po drodze na planowanej trasie znajdują się schroniska albo punkty gastronomiczne.

 

Buty i strój

 

Na górskich szlakach nietrudno o kontuzję, dlatego obuwie na taką wycieczkę powinno chronić kostkę, a do tego być lekkie, wygodne, nieprzemakalne i oddychające. Jeśli zaś chodzi o odzież, to zdecydowanie najlepiej ubrać dziecko „na cebulkę” – zapewni to ochronę przed chłodem, a w razie potrzeby kolejne warstwy można zdjąć.

 

 

Do tego należy zabrać czapkę z daszkiem lub kapelusz chroniący przed słońcem, zaś w przypadku wypraw wiosną i jesienią – cieplejszą czapkę. Pamiętajmy też o kurtkach przeciwdeszczowych! Maluchy w nosidełku powinny być ubrane cieplej, bo cały czas są w bezruchu.

 

Prowiant na szlak

Nawet jeśli mamy pewność, że na wybranym szlaku znajdują się punkty gastronomiczne, najbezpieczniej jest zabrać ze sobą własne kanapki, przekąski i oczywiście picie. Latem najlepiej sprawdzi się woda, zaś w chłodniejsze pory roku warto zabrać w góry termos z ciepłą herbatą. Pamiętajmy, że dzieci męczą się szybciej, dlatego prawdopodobnie konieczne będą częstsze postoje niż w przypadku „dorosłych” wypraw.

 

Co powinno znaleźć się w plecaku?

Oprócz kanapek i picia, warto zabrać ze sobą czekoladę, która doda małym turystom energii. Ponieważ tego typu wyprawy zasługują na uwiecznienie, do plecaka spakujmy też aparat fotograficzny. Przydatnym gadżetem dla miłośników wypraw w góry jest ponadto zegarek sportowy z praktycznymi funkcjami, jak np. barometr pozwalający przewidzieć zmiany pogody, termometr czy wysokościomierz. Pozwoli on przygotować się do ewentualnych trudności, jak np. burza na szlaku.


Data dodania: 24.01.2018 - 12:15

Innowacyjna Gospodarka