Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Jak ubierać dziecko w okresie zimowym?

 

Zima to bez wątpienia piękna pora roku, która ma mnóstwo uroku. Iskrzący się śnieg, szadź na drzewach, słońce, które razi wyjątkowo silnie – wszystko to sprawia, że rodzice wybierający się na spacer ze swoją pociechą muszą zatroszczyć się szczególnie o ubiór maluszka. Jak ubierać dziecko w okresie zimowym?

 

Wiele zwłaszcza młodych mam zastanawia się co założyć maluszkowi, aby nie zmarzł, a jednocześnie się nie przegrzało. Wystarczy jednak stosować się do kilku prostych zasad, aby nie tylko uniknąć choroby, ale również skutecznie wzmocnić układ odpornościowy swojego dziecka i zahartować jego organizm. Z całą pewnością nie należy rezygnować z zimowych spacerów. Dostarczają one mnóstwa zabawy, oczyszczają drogi oddechowe, stymulują rozwój psychofizyczny.

 

Spacer z dzieckiem w zimie: wychodzić czy nie?

Lekarze pediatrzy mówią, że w przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze szóstego miesiąca życia na spacer w zimie można wychodzić wówczas, gdy temperatura powietrza dochodzi do -5 stopni. Warunkiem jest jednak sprzyjająca pogoda – szalejąca wichura czy padający deszcz powinny nas zniechęcić. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest werandowanie. Polega ono na ubraniu dziecka tak, jakbyśmy wychodzili na spacer, ułożenie w wózku, a następnie ustawienie w pobliżu otwartego okna bądź balkonu. Dokładnie tak samo postępujemy w przypadku dzieci urodzonych w zimie. Z dziećmi starszymi można wychodzić na spacer nawet wtedy, gdy temperatura powietrza oscyluje wokół -10 stopni. Jeśli maluch woli podziwiać świat, siedząc wygodnie w wózku, należy pamiętać, aby ubrać je nieco cieplej. Wówczas częściej sprawdzamy także, czy dziecko nie zmarzło.

 

 

Podstawowa zasada: ubiór na cebulkę

Tak zwana cebulka w sezonie zimowym sprawdza się doskonale. Warto pamiętać, że powietrze, które gromadzi się pomiędzy kolejnymi warstwami ubrania, stanowi dodatkową izolację od zimna. Dobrą regułą, której warto przestrzegać podczas ubierania malucha na zimowy spacer jest ubranie dziecka tak, jak siebie. Jeśli jednak maluch spędzi spacer w wózku, należy okryć go dodatkowym kocem. W przypadku młodszych dzieci lepiej zrezygnować z kombinezonu, który może skutecznie utrudnić poruszanie się. Jeżeli jednak maluch już chodzi i aż rwie się do biegania, kombinezon to wybór idealny. Skutecznie zapobiega „gołym pleckom”. UWAGA: jeśli podczas spaceru wchodzisz z dzieckiem do sklepu, pamiętaj, aby zaraz po wejściu zdjąć mu czapeczkę, a także rozpiąć kurtkę.

 

 

Uszy, ręce, stopy

 

Ubierając dziecko, należy pamiętać, że to przez głowę tracimy nawet do 40% ciepła. W związku z tym założenie maluchowi czapki jest obowiązkowe. W przypadku młodszych dzieci świetnie sprawdzają się kominiarki, które zapewnią ochronę przed zimnem również szyi. Istotne jest, aby grubość czapki – czy to kominiarki, czy tej zwykłej – zawsze była dopasowana do temperatury panującej na zewnątrz. Zbyt gruby materiał sprawi, że dziecko zapoci się. A mokre włosy to potencjalna przyczyna choroby. Przed zimnem koniecznie trzeba chronić również dłonie. Najlepszym wyborem są rękawiczki z jednym palcem. Praktyczny sznurek przewlekany przez wieszak od kurtki sprawi, że na pewno się nie zgubią. W zimie bardzo ważne są także odpowiednie buty, które nie mogą przemakać. Warto kupić te o pół numeru większe. Dzięki temu maluch bez przeszkód będzie mógł poruszać palcami. Pozwoli to także na założenie mu grubszych skarpet. 
Odpowiedni ubiór malucha ma szczególne znaczenie zwłaszcza zimą. Źle dobrana odzież może sprawić, że zimowy spacer zakończy się poważną infekcją.


Data dodania: 13.12.2017 - 19:47

Innowacyjna Gospodarka