Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Z dzieckiem w podróż - jakie zabawy urozmaicą czas?

 

„Daleko jeszcze? Kiedy dojedziemy? Nudzi mi się….” – te słowa padają najpóźniej po kilkunastu minutach od wyruszenia w drogę. Co robić, by podróżowanie z dzieckiem nie było udręką? Dzięki kilku ciekawym zabawom wycieczka stanie się prawdziwą atrakcją, a czas spędzony w samochodzie czy pociągu minie niepostrzeżenie i bez marudzenia.

 

Zgadywanki

Wybierz lub poproś inną osobę o wybranie (w myślach)  przedmiotu widocznego dla wszystkich. Pozostali muszą odgadnąć, czym jest tajemnicza rzecz. Wśród podpowiedzi wymienia się kolor, kształt albo rozmiar. Ten, komu udało się zgadnąć, wymyśla kolejną zagadkę.

 

Zabawa z mapą

Narysuj mapę Waszej podróży. Zaznacz na niej wszystkie ważne punkty orientacyjne – mosty, kościoły, tunele, miasteczka. Pozwól dziecku śledzić przejechaną trasę. Gdy zauważy za oknem obiekt zaznaczony na mapie, daj mu nagrodę – smakołyk albo inny drobiazg. Opowiedz też ciekawą historię na temat miejsca, w jakim aktualnie się znajdujecie.

 

Zabawa w liczenie

Każdy uczestnik obserwuje swoją stronę drogi. Gdy zauważy krowę, dostaje 2 punkty. Jeśli zobaczy konia, otrzymuje 10 punktów. Jeżeli akurat mijacie cmentarz, tracicie krowy. Drużyna, która zbierze więcej punktów zwycięża. Innym wariantem zabawy może być liczenie określonych obiektów: czerwonych samochodów, brodatych mężczyzn, wózków dziecięcych albo pomników.

 

Tworzenie bajek

To rozrywka dla starszych dzieci. Opowiadasz historię – niesamowitą, śmieszną lub straszną. W kulminacyjnym momencie przerywasz swoją opowieść. Narratorem staje się kolejna osoba. Za jakiś czas zastąpi ją ktoś inny, w ten sposób wspólnie tworzycie bajkę o niespodziewanych zwrotach akcji.

 

Zabawa w słowa

W najprostszej wersji wybiera się literę i wymienia słowa zaczynające się na nią. Trudniejszy wariant polega na tym, że obiektów o odpowiednio zaczynających się nazwach wypatrujecie za oknem. Najtrudniejsza opcja to wymyślanie wyrazów rozpoczynających się literą, na którą kończy się słowo poprzedniej osoby. Dla najmłodszych lepsza okaże się zabawa w kolory – wygrywa ten, kto zauważy więcej obiektów (samochodów, kurtek, domów) o ustalonej wcześniej barwie.

 

Zaklęcie

Wyznacz jeden wyraz jako zaklęcie (np. banan). Rozmawiaj z rodziną jak zwykle, by nagle głośno powiedzieć „banan”. Uczestnicy muszą wtedy powtórzyć ostatnie słowo, jakie wypowiedzieli. Magiczną moc po kilku rundach przekazujesz innym rozmówcom.

 

Pomidor

Tradycyjna zabawa uwielbiana przez dzieci. Wskazany maluch na Twoje pytanie lub prośbę o dokończenie zdania odpowiada „pomidor”. „Jak masz na imię?”, „Mój tata to…”, „Za uchem rośnie mi…”. Masa śmiechu gwarantowana.

 

Rymowanki

Wypowiadasz dowolny wyraz, a dziecko szuka innego rymującego się z nim. Zamieniacie się rolami.

 

Zabawa kreatywna

Zabierz z domu rolkę folii aluminiowej. Odrywaj duże kawałki i rozdaj swoim pociechom. Zrobią z nich zwierzaki i biżuterię. Podobnie można bawić się filcem albo koralikami i kolorową żyłką.

 

 

Aby uniknąć nudy w podróży, nie musisz sięgać po multimedialne gadżety, przez które dzieciaki godzinami będą wpatrywać się w małe ekrany. Lepiej poświęcić maluchom odrobinę uwagi i urozmaicić im czas atrakcyjnymi i ciekawymi rozrywkami. Więcej zabaw znajdziesz na naszym portalu w zakładce „dla dzieci”.


Data dodania: 24.08.2017 - 08:40

Innowacyjna Gospodarka