Terra nie taka znowu incognita: stylowe fototapety z mapami - Mali Turyści - Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca dla dzieci

Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Terra nie taka znowu incognita: stylowe fototapety z mapami

Mapy mają w sobie jakiś niezwykły magnetyzm – odczuwają go nie tylko osoby, które kochają podróże i marzą o tym, by spędzić życie, zwiedzając dalekie kraje. Być może chodzi o ich intrygujące kolory i kształty kontynentów i państw, może o te wszystkie miejsca o tajemniczo brzmiących nazwach… A może o coś jeszcze innego, na przykład urok dawności?

 

 

 

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej zdarza nam się korzystać z „prawdziwej”, papierowej mapy, nawet jeżeli znajdujemy się w sytuacji, która kiedyś by tego wymagała. Zamiast po mapę sięgniemy wówczas raczej po nawigację GPS albo nawet po prostu po smartfona – bo po co męczyć się z płachtą papieru, która nie jest nawet interaktywna? Cóż, naprawdę nie ma co płakać za przestarzałą technologią (chyba że w chwili, gdy akurat jesteśmy w dziczy i znienacka rozładował się nam telefon…): zamiast tego trzeba znaleźć dla niej nowe zastosowanie! A czy można wyobrazić sobie lepsze nowe życie dla starych map niż kreatywne wykorzystanie ich w charakterze dekoracji mieszkania?… Fototapety mapy to coś, co zachwyci nie tylko kartografów-amatorów, ale także każdą osobę, która uwielbia nietuzinkowe, bardzo stylowe dekoracje!

redro.pl/fototapety/tematy/mapy/

 

Nawigacja do centrum uwagi

O mapach można powiedzieć bardzo wiele, ale jedno zawsze będzie pewne: wykorzystane w charakterze dekoracji na pewno będą mocno przyciągać uwagę. Czemu nie obrócić tego na swoją korzyść, obsadzając je w roli ozdobnego akcentu we wnętrzu? Jeżeli korzystasz z dekoracji tak dużych, jak fototapety mapy, będzie to naprawdę proste! Tym bardziej że im większa mapa, tym ciekawsza: w dużym formacie można zobaczyć mnóstwo szczegółów, które przy ozdobie o niewielkim rozmiarze po prostu mogłyby umknąć uwadze obserwującego. Jeżeli przemawia do Ciebie wizja długiego stania przy ścianie i wodzenia palcem po wielkiej mapie podczas planowania podróży bliskich i dalekich, to na pewno zachwyci Cię możliwość udekorowania wnętrza przy użyciu fototapety mapy. A ponieważ mapa to jeden z tych wzorów, które wyglądają najbardziej efektownie, gdy widać je w całości albo prawie w całości, najlepiej zawiesić taką fototapetę na dużym, wolnym kawałku ściany. W optymalnej sytuacji powinna to być ściana, która rzeczywiście znajduje się nieopodal miejsca, które dla danego pomieszczenia jest naturalnym centrum: w salonie, na przykład, mogłaby to być ściana za kanapą, w sypialni – przy łóżku, w łazience – w pobliżu wanny i tak dalej.

 

Geografia nigdy nie była prostsza (i bardziej stylowa), czyli fototapety w pokoju dziecięcym

Przerwijmy na chwilę rozważania na temat dekoracyjnej funkcji, jaką mogą spełniać fototapety zainspirowane mapami, i powiedzmy co nieco o tym, co wydaje się niemal oczywiste: przecież taka fototapeta będzie idealnym narzędziem do nauki geografii! Zawieszona w pokoju dziecka fototapeta z ciekawą, kolorową mapą (dobrym pomysłem będzie wybór wersji zaprojektowanej z myślą o dzieciach, na przykład ukazującej najważniejsze surowce naturalne, zwierzęta, rośliny czy inne rzeczy charakterystyczne dla danego regionu) będzie codziennym pretekstem do powtórki podstawowych faktów geograficznych – a chyba każdy z nas wie, że wchodzą one do głowy znacznie łatwiej, kiedy powtarza się je regularnie… Z tego właśnie względu w pokoju dziecka tego rodzaju fototapetę warto zawiesić nieopodal łóżka, przy biurku albo w innym miejscu, w którym maluch spędza dużo czasu.

 

 

Podróże poza mapę: domowa galeria

Do tej pory mówiliśmy głównie o tym, jak świetnie wyglądają fototapety z mapami solo. A przecież co najmniej równie dobry efekt możesz osiągnąć, jeżeli zestawisz kartograficzny wzór z motywami innego rodzaju! Mapa będzie wyglądać po prostu niewiarygodnie stylowo, gdy otoczysz ją obrazami, plakatami, zdjęciami czy nawet bibelotami. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie mapy jako punktu wyjścia do stworzenia domowej minigalerii: czyli, mówiąc najprościej, ściany, na której zawieszonych jest dużo różnych ozdób. Fototapeta z mapą może być tłem, na którym zawiesisz inne dekoracje. Warto dopasować je do charakteru mapy! Jeśli jest to mapa vintage, w starym stylu, to będzie wyglądać cudownie uzupełniona o czarno-białe albo sepiowe zdjęcia czy stare plakaty, a może nawet jakieś interesujące dekoracje typograficzne wzorowane na liternictwie z dawnych czasów. Nowoczesne mapy o czystych, jasnych kolorach będą się rewelacyjnie komponować z równie nowoczesnymi dekoracjami: może z abstrakcyjnymi obrazami, na przykład? Najważniejsze to dobrać elementy domowej galerii w taki sposób, aby całość stwarzała harmonijne wrażenie czegoś starannie przemyślanego i zaplanowanego.

 

Palcem po mapie...

Mapy są niezwykle wdzięcznym, ale z jakiegoś powodu także nieco zapomnianym elementem dekoracyjnym. Zdecydowanie warto odważyć się – niczym podróżnicy z epoki wielkich odkryć geograficznych – i wykorzystać je do ozdobienia mieszkania, bo efekty mogą być zaskakująco stylowe!


Data dodania: 31.05.2017 - 13:43

Innowacyjna Gospodarka