Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Czym są kompetencje XXI wieku?

 

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jakie umiejętności potrzebne są we współczesnym świecie? Czego może wymagać pracodawca od swojego potencjalnego pracownika i gdzie można uzyskać takie umiejętności? Czy jest to łatwe czy trudne zadanie? W tym artykule opisujemy, jakie kompetencje są wymagane i najbardziej pożądane w XXI wieku.

 

Jakie są kompetencje XXI wieku?

Zmieniający się świat wokół nas wymaga od nas zmiany podejścia do życia. Od współczesnego człowieka wymaga się zupełnie innych kompetencji niż jeszcze 10-20 lat temu. Opublikowany niedawno raport New Vision for Education „Unlocking the Potential of Technology” pokazuje, które z ponadczasowych umiejętności są potrzebne dzisiaj i jakie nowe kompetencje należy rozwijać w młodych ludziach.

 

Do klasycznych kompetencji (sprawności bazowych), które nigdy nie tracą na ważności zaliczyć należy przede wszystkim:

 

  • wysławienie się;
  • sprawność matematyczną;
  • wiedzę o społeczeństwie i kulturze;
  • sprawność informatyczną;
  • sprawność naukową.

 

Obok tych umiejętności należy wymienić kompetencje, na które stawia współczesny świat. Będą to:

 

  • kompetencje intelektualno-techniczne, w tym rozwiązywanie problemów, twórczość i abstrakcja, obsługa klienta, dyplomacja i takt, praca zespołowa;
  • kompetencje emocjonalne, w tym zarządzanie ryzykiem, wytrzymałość psychiczna, przeżywanie wielokrotnej odmowy, testowanie i eksperymentowanie, przeżywanie trudnych rozmów, zarządzanie zmianą, współodczuwanie emocji drugiego człowieka, zarządzanie konfliktem czy angażowanie innych.

 

Jak kształtować współczesne kompetencje potrzebne w XXI wieku?

 

Współczesne kompetencje powinny być kształtowane w młodych ludziach w odpowiedni sposób. Do tego powinien być stworzony plan nauczania bazujący na wymogach rynku pracy. W liceum LifeSkills na podstawie wyżej wspomnianego raportu opracowano autorskie programy nauczania, które wspierają rozwój współczesnych kompetencji. Na stronie www.lifeskills.pl można sprawdzić szczegóły dotyczące rekrutacji do liceum, a także to, w jaki sposób wdrażane są innowacje do programu nauczania. Centrum LifeSkills skupia wokół siebie najlepszych specjalistów, którzy pomagają w kształtowaniu młodego pokolenia. Na stronie można również sprawdzić pełną ofertę LifeSkills oraz dowiedzieć się, kiedy będą miały miejsce dni otwarte w Liceum.


Data dodania: 01.05.2017 - 08:39

Innowacyjna Gospodarka