Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Sport i rekreacja z małym dzieckiem

 

Co warto kupić jeszcze przed narodzinami dziecka, a z czym warto poczekać?

 

Trudno zaprzeczyć, że narodziny dziecka rozpoczynają nowy etap w życiu rodziców. Dotychczas ułożona i uporządkowana rzeczywistość potrafi niekiedy stanąć na głowie. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy uda się tak zorganizować czas, by nadal uprawiać ulubioną formę ruchu. Są jednak i tacy, którzy z całej tej, jakby nie patrzeć pozytywnej w ich życiu zmiany, potrafią wyciągnąć tylko dobre rzeczy, nie rezygnując przy tym z aktywności fizycznej. Co więcej, swoją pasję próbują zaszczepić dzieciom już od ich najmłodszych lat.

 

Pomimo tego, że zajmowanie się dzieckiem wymaga dużych zmian w planie zajęć rodziców, nie warto rezygnować z aktywności fizycznej. Wiele osób, dzięki odpowiedniej organizacji planu dnia i uwzględnieniu w nich potrzeb maluszka, potrafi sprostać wszystkim obowiązkom i pogodzić opiekę nad małym dzieckiem z pasją sportową.

 

Czy dziecko jest przeszkodą?

W wielu przypadkach dzieci nie tylko nie przeszkadzają w aktywności fizycznej, ale wręcz przeciwnie, bardzo często są motywacją do podejmowania wielu działań. To dla nich i ich zdrowia rodzice mobilizują się do zorganizowania wyjazdu za miasto, wspólnego pogrania w piłkę lub wyjścia na basen. Uśmiechnięta buzia dziecka, którą opiekunowie mają okazję wtedy oglądać, mówi sama za siebie. Maluszki wprost ubóstwiają spędzać z rodzicami czas i wspólne z nimi aktywności. Korzyści, jakie z tego płyną można by mnożyć. Dość powiedzieć o dwóch najistotniejszych:

 

Po pierwsze, dzieci wychowywane w domach, w których aktywność fizyczna jest na porządku dziennym, najczęściej same uprawiają sport. Co ważne, nie trzeba ich do tego namawiać. Od maleńkości pływają, grają w piłkę, jeżdżą na rolkach i spacerują z rodzicami po górach. Jak korzystny ma to wpływ na ich kondycję i zdrowie, nie trzeba chyba przekonywać.

 

Po drugie warto pamiętać, że wiele sportów, no może nie wyczynowych, ale jednak, można uprawiać wraz z dziećmi. Korzyść jest tu podwójna – aktywność fizyczna, która przekłada się na samopoczucie i zdrowie (zarówno rodzica, jak i dziecka) oraz radość ze wspólnego bycia razem.

 

Aktywność fizyczna z małym dzieckiem – od czego zacząć?

Przede wszystkim należy pamiętać, że aktywność, którą proponujemy dziecku powinna być dostosowana do jego wieku. W wielu przypadkach, choć pociecha nie jest jeszcze w stanie aktywnie uczestniczyć w uprawianiu sportu, to dzięki odpowiedniemu wyposażeniu może towarzyszyć rodzicom.

 

Wycieczka w góry

Spacery na świeżym powietrzu bardzo dobrze wpływają na rozwój dziecka. Jeśli dodatkowo zostaną wzbogacone o inne ciekawe atrakcje, np. w postaci pięknych, górskich widoków, mogą być dla małego człowieka nie lada przeżyciem. W góry warto zabrać nosidełko lub wózek spacerówkę. Odpowiednią na długie spacery spacerówkę można znaleźć np. tutaj - sklep dziecięcy e-babystuff.pl. Nosidełko powinno być dopasowane do wieku maluszka i wygodne, zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Warto też pamiętać, by wybierać trasy optymalne dla maleństwa. Nie mogą być zbyt długie ani bardzo obciążające jego organizm. Dobrze, jeśli przynajmniej co 1,5 – 2 godziny będzie można zrobić postój, na którym dziecko zostanie nakarmione i odpocznie od nosidełka. Z małym dzieckiem nie powinno się chodzić w zbyt wysokie góry. Dla maluszków, które zwiedzają góry w nosidełku lub wózku warto też zabrać cieplejsze ubranie, lub dodatkowe okrycie. Pamiętajmy, że dziecko pozostające w bezruchu odczuwa temperaturę inaczej niż wędrujący po górach rodzic.

 

Basen

Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają wodę. Zajęcia na basenie prowadzone są już dla kilkumiesięcznych niemowląt. Warto sprawdzić, czy w waszej okolicy organizowane są takie ćwiczenia. Korzyści, jakie dla niemowląt przynoszą zajęcia na pływalni, są przeogromne. Woda stymuluje rozwój dziecka i podnosi jego odporność. Jeśli nie chcecie chodzić na zorganizowane zajęcia, możecie się pokusić o rodzinne wyjście na basen. Taki wypad z pewnością będzie z korzyścią dla wszystkich członków rodziny. Wybierając się na pływalnię z niemowlakiem, należy zaopatrzyć go w wodoodporną pieluszkę. Dobrze jest też zadbać, by maluszek był najedzony i wyspany. Zabawy w wodzie nie sprawią mu frajdy, jeśli będzie dokuczał mu głód, lub zmęczenie.

 

Ćwiczenia z mamą i tatą

Modę na ćwiczenie z dzieckiem widać nawet w sieci. W social media pełno jest profili fit mam, które pokazują jak efektywnie ćwiczyć z maluszkiem, zapewniając mu przy tym radość, a sobie dobrą kondycję. Ćwiczenia są na tyle zróżnicowane, że każdy rodzic może wybrać to, co mu najbardziej odpowiada. Co więcej, organizowane są specjalne zajęcia fitness dla mam z dziećmi. Panie ćwiczą, a maluszki bawią się tuż obok nich. Niekiedy są też włączane do zajęć i ćwiczą wspólnie z mamami. Jeśli więc jesteś pełnoetatową mamą i nie masz z kim zostawić maluszka, a jednak chciałabyś się trochę poruszać – zainteresuj się, czy w twojej okolicy prowadzone są takie zajęcia.

 

 

Wspólne zajęcia ruchowe to podwójna radość – dla dziecka i dla rodzica. Pamiętając o tym, że dziecko uczy się czerpiąc wzorce zachowań od rodziców, warto zadbać, by już od najmłodszych lat miało okazję oglądać aktywnego fizycznie tatę i dbającą o kondycję mamę. Aktywując maluszka, wybierajmy takie ćwiczenia, które dostosowane są do jego wieku. Co ważne, nie powinno się zmuszać do niczego ani siebie, ani dziecka. Jeśli jakaś forma ruchu wam nie odpowiada, poszukajcie innej. Na szczęście sposobów na aktywne spędzanie czasu jest tak wiele, że każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.


Data dodania: 27.02.2017 - 20:20

Innowacyjna Gospodarka