Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Tajemniczy Wrocław

 

We wstępie można zażartować, że Wrocław jest miejscem tajemniczym, ponieważ większość osób wie o nim zadziwiająco niewiele i zazwyczaj wiedza o stolicy Dolnego Śląska ogranicza się głównie do wiadomości o stadionie z EURO, Hali Stulecia lub Panoramie Racławickiej. Niewiele wiemy o jakiejkolwiek realnej tajemniczości miasta i nie za bardzo się też nią interesujemy.

 

Jest to wielki błąd, ponieważ tuż obok nas przechodzi nam znakomita okazja na spędzenie krótkiego weekendu lub nawet dłuższego urlopu w niesamowicie ciekawym i pięknym miejscu jakim jest Wrocław. W ostatnim czasie jest to opcja wyjątkowo korzystna, ponieważ w mieście pojawiła się szeroka oferta na apartamenty, w których można zatrzymać się bardzo wygodnie i za zadziwiająco niewielkie pieniądze.


Tajemnicza historia


Najdawniejsze dzieje Wrocławia nie do końca jasne. Niestety, jest to typowa przypadłość bardzo starych miast, ponieważ od początku inwazji katolików na ziemie Piastów trwało systematyczne niszczenie kultury i języka nowo podbijanych terenów. W przypadku religii i obyczajowości tworzono różnego rodzaju hybrydy tradycyjnych wierzeń polskich, śląskich czy czeskich, ale w przypadku spisanej historii i dziejów sprzed katolickiej inwazji starano się niczego nie zachować. Stąd zresztą powtarzana często przez przedstawicieli Watykanu teza, że przed katolikami nic tu nie było. Wrocław jak najbardziej istniał. Jego najstarszą częścią jest Ostrów Tumski, zajęty przez katolickich suwerenów tych ziem i przekształcony na ich modłę i pod ich potrzeby, ale te części miasta istniały na długo zanim ktoś usłyszał o tym azjatyckim systemie wartości i budowania społeczeństw. Sam spacer po Ostrowie Tumskim sprawia, że czujemy na skórze ciężar wieków i zdajemy sobie sprawę z tego, że może nie dokładnie tymi samymi, ale takimi samymi uliczkami chodzili ludzie dziesięć i więcej wieków temu. Jest to niesamowite odczucie, które dodatkowo będzie wsparte przez niesamowitą architekturę tej okolicy. Nawet osoby, które nie do końca cenią architekturę Wrocławia poza starówką, nigdy nie odmawiają piękna Ostrowowi Tumskiemu, który przyciąga do siebie pięknem i tajemniczością.


Kim oni ?

 


Każdy turysta prędzej czy później zauważy, że na ulicach miasta znajduje się cała masa krasnali. Nie chodzi oczywiście o małych ludzi, ale o niewielkie rzeźby rozmieszczone czasami na widoku, a czasami wręcz przeciwniesiedzą pochowane po najmniejszych kątach i jeśli ktoś nie wie od razu, gdzie należy ich szukać, będzie miał z tym wielki problem. Z każdym krasnoludkiem wiąże się jakaś historia, ponieważ został on ufundowany przez konkretną osobę lub instytucję, a także posiada swojego opiekuna. Krasnoludki nie pojawiają się na ulicach przypadkiem i nie projektują ich też przypadkowi ludzie, a znakomici artyści. Ruszenie szlakiem Wrocławskich krasnoludków połączone z próbą poznania ich przesłania jest naprawdę ciekawym pomysłem na wielką przygodę we Wrocławiu. Odnalezione krasnoludki można potem wyszukać w Internecie, poznać ich imiona i dowiedzieć się o nich wszystkiego.


Data dodania: 17.02.2017 - 13:56

Innowacyjna Gospodarka