Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Samoobrona dzieci – co mogą zrobić rodzice?

 

Dzieci narażone na różne niebezpieczeństwa tak samo jak dorośli. Często jednak nie mają pojęcia o samoobronie. Obowiązkiem rodzica powinno być uświadomienie dzieci i zadbanie o ich bezpieczeństwo. W jaki sposób zrobić to skutecznie?

 

Szacunek kolegów czy bezpieczeństwo na ulicy?

Nie tylko dorośli mogą stać się ofiarami napadu czy pobicia. Coraz częściej celem złodziei stają się bezbronne dzieci – w dzisiejszych czasach prawie każdy kilkulatek nosi przy sobie smartfona i inne drogie gadżety. Tak samo jest w przypadku nastolatków. Chcąc zrobić wrażenie na kolegach, chwalą się swoimi telefonami, tabletami czy innym drogim sprzętem. Jeśli świadkiem takiej sytuacji będzie osoba o złych zamiarach, może być już o krok od nieprzyjemnej i niebezpiecznej sytuacji.

 

Kursy samoobrony i szkoły walki dla dzieci

Każdy rodzic powinien zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka. Jednak nie możemy być przy pociechach przez całą dobę. Z tego powodu należy zrobić wszystko, aby zwiększyć szanse dziecka na skuteczną samoobronę, jeśli zostanie zaatakowane.

 

Zarówno kilkuletnie jak i nastoletnie dzieci możemy zapisać na zajęcia z samoobrony lub do szkoły sztuk walki. Takie treningi dają świadomość własnego ciała, swojej siły, pomagają panować nad agresją, stresem i świetnym sposobem na wyładowanie energii. Dzięki zajęciom dzieci dowiedzą się nie tylko teoretycznie, ale przede wszystkim praktycznie, w jaki sposób mogą się bronić przed napastnikiem.

 

Popularne w ostatnim czasie zajęcia krav magi dla najmłodszych. to ogólnorozwojowe zajęcia z elementami samoobrony, w które wplata się zabawę. Dzięki temu dzieci chętnie w nich uczestniczą i szybko uczą się nowych rzeczy. Kursy samoobrony zwiększają pewność siebie, uczą pozytywnych wzorców zachowań, a także budują sprawność fizyczną.

 

Czy narzędzia do samoobrony to dobry pomysł?

Poza umiejętnością walki przydatne do samoobrony mogą być narzędzia dostępne na rynku. Niektóre z nich, takie jak gaz pieprzowy legalny czy paralizator, można kupić pod warunkiem ukończenia 18. roku życia. Będą więc odpowiednie dla starszych nastolatków. A co dla młodszych dzieci?

 

Czy wiesz, czym jest kubotan? Pomimo wielu zalet nie jest on jeszcze tak popularny, jak wymienione wcześniej gazy pieprzowe i paralizatory. Kubotan to narzędzie do samoobrony wywodzące się z Japonii. Ma kształt podłużnego walca (najczęściej z wgłębieniami ułatwiającymi trzymanie), zakończony jest tępym stożkiem. Kubotany mają około 1 cm grubości i do 15 cm długości. W Polsce nie ma przepisów, które regulowałyby używanie kubotanu. Jest to broń legalna i nie wymaga zezwolenia.

 

Czy warto zaopatrzyć dzieci w kubotan? Oczywiście nie mówimy tutaj o czterolatkach, ale nieco starszych, które zrozumieją, do czego służy to narzędzie. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, koniecznie musimy wyjaśnić dziecku, że nie może nim nikogo atakować, a może się jedynie bronić. Wtedy warto je także zapisać na odpowiedni kurs – a może karate, które będzie kontynuować przez kolejne lata?

 

Płeć a samoobrona

Ważnym zagadnieniem różnice w kwestii umiejętności obrony własnej, które mogą występować u dziewcząt i chłopców. Chłopcy zwykle bardziej skorzy do udziału w bójkach, częściej biją się dla zabawy. Dziewczynki spokojniejsze, dlatego mogą mieć pewien problem dotyczący samoobrony. Często występuje u nich blokada psychiczna przed zadawaniem ciosów, ponieważ boją się, że zrobią krzywdę drugiej osobie. Dlatego ważne jest, aby samoobrona dla kobiet i dziewcząt była dostosowana do ich warunków psychicznych i fizycznych.


Data dodania: 20.12.2016 - 16:40

Innowacyjna Gospodarka