Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Mikroinżynieria w laptopach biznesowych

 

Pomimo nie najlepszego początkowego odbioru procesorów Intela przeznaczonych dla urządzeń mobilnych, obecnie całkiem spora liczba laptopów korzysta z ich możliwości. Przykładem na to może być chociażby Lenovo ThinkPad T540p.

 

Korzysta on bowiem z czwartej generacji tych układów. Zakupić możemy konfiguracja podstawową, wyposażoną w dwa rdzenie (seria M) bądź pokusić się o niego większy wydatek i sprawić sobie laptopa z procesorami 4-rdzeniowymi (seria MQ).

 

Na co zwrócić uwagę?

Podkreślić należy fakt, różnica pomiędzy przedstawionymi wyżej podzespołami jest naprawdę spora. Najmocniejszym, dwurdzeniowym układem w przypadku ThinkPad T540p jest Intel Core i7-4600M, którego osiągi, mówiąc delikatnie, nie powalają. Służyć ma on jednak przede wszystkim do użytku mobilnego, nie zaś wydajnej pracy w biurze. Jeżeli zależy nam jednak na maksymalizacji osiągów uzyskiwanych przez nasz sprzęt, koniecznie decydujmy się na procesory z czterema rdzeniami.

 

Na rynku znaleźć można konfiguracje posiadające układy i7-4900MQ lub 4800MQ. Gwarantują one naprawdę przyzwoite osiągi, mniej więcej dwa razy większe w porównaniu do uboższych, dwurdzeniowych wersji. Pod tym względem omawiany laptop jest bardzo podobny do innego modelu z serii, czyli Lenovo ThinkPad L440.

 

Procesor to jednak nie wszystko. Na co powinniśmy więc zwrócić jeszcze uwagę podczas zakupu laptopa biznesowego? Chcąc zagwarantować sobie stabilną i płynną pracę, koniecznie zaopatrzmy się w kości pamięci RAM o pojemności 8 GB. ThinkPad T540p jest w stanie obsłużyć maksymalnie do 16 GB pamięci DDR3-1600.

 

Mocną stroną omawianego laptopa, a przy okazji czynnikiem, który może zwiększyć jego cenę, jest 15-calowa matryca, która występuje w dwóch odmianach mogących obsłużyć 3 rodzaje rozdzielczości. Najtańsze modele korzystają z matrycy typu TN o rozdzielczości HD (1366x768) lub Full HD (1920x1080), natomiast te najbardziej wydajne pracują na matrycy IPS o rozdzielczości 3K (2880x1620). Parametry te umacniają Lenovo ThinkPad T540p na średniej półce jakościowej.

 

Podobnie jest w przypadku obsługiwanych dysków twardych. Poza standardowym modelem talerzowym, skorzystać możemy również z szybkości działania dysków SSD, których pojemność maksymalna wynosi 512 GB. Jak się ma natomiast sprawa z kartą graficzną? Możliwości mamy dwie. Albo zdecydujemy się na konfigurację z jednostką zintegrowaną albo na taką, która korzysta z karty dedykowanej. W tym przypadku będzie to Nvidia GeForce 730M z 1 GB pamięci. Nie liczmy jednak na ogromny skok jakościowy, zapewni nam ona bowiem obsługę jedynie podstawowego pakietu programów.

 

 

Omawiany laptop to typowy reprezentant biznesowej serii urządzeń od Lenovo. Jego najmocniejsza konfiguracja kosztuje około 6000 złotych, te nieco słabsze około 4000 złotych Jeśli jednak zależy nam na większych oszczędnościach, możemy pomyśleć o wspomnianym wcześniej 14-calowym Lenovo ThinkPad L440, które osiągi zbliżone do omawianej jednostki, jego cena natomiast wynosi nieco ponad 3000 złotych.


Data dodania: 20.12.2016 - 09:54

Innowacyjna Gospodarka