Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Elektrolity dla dzieci. Co to takiego?

 

Elektrolity. Nie wiemy o nich praktycznie nic. Raz na jakiś czas producenci napojów izotonicznych przypomną o tym, że w ich produktach występują te składniki, ale przeciętnemu Kowalskiemu nic to nie mówi. Czym, elektrolity i dlaczego tak ważne w rozwoju dzieci? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

 

Mityczne elektrolity

W codziennym życiu słychać czasami o elektrolitach zawartych w napojach lub środkach wspomagających przeciwdziałanie odwodnieniu. Zazwyczaj jednak nie wiemy do końca, czym one , a okazuje się, że to elementy, które w organizmie człowieka pełnią odgrywają bardzo ważną rolę. Elektrolity to wodne roztwory jonów soli, których cechą charakterystyczną jest zdolność przewodzenia elektrycznego. Znajdują się w płynach ustrojowych wypełniających wszystkie komórki naszych organizmów. Zazwyczaj do elektrolitów zalicza się sód, potas, magnez i wapń. Aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo, elektrolity powinny być na odpowiednim poziomie:

 

 • sód – 3250 mg/l, 142 mmol/l,

 • potas – 156 mg/l, 4 mmol/l,

 • magnez – 24 mg/l, 1 mmol/l,

 • wapń – 100 mg/l, 2,5 mmol/l.

 

Za co odpowiadają elektrolity?

Elektrolity pełnią w ludzkim organizmie bardzo wiele ważnych ról, ponieważ są niezbędne do prawidłowego przebiegu niektórych procesów w nim zachodzących Chodzi m.in. o:

 

 • dotlenienie i odżywienie każdej komórki;

 • przewodzenie impulsów nerwowych;

 • udział w nawadnianiu organizmu i odpowiednim rozprowadzaniu po nim wody;

 • utrzymywanie błon komórkowych odpowiednio napiętych;

 • kontrolę nad kurczliwością mięśni szkieletowych oraz mięśnia serca;

 • swobodny przepływ krwi;

 • zachowanie właściwego PH.

 •  

Analizując te wszystkie procesy, można odnieść wrażenie, że elektrolity są odpowiedzialne za najważniejsze funkcje życiowe ludzkiego organizmu. Tak właśnie jest i bagatelizowanie ich może skończyć się bardzo źle.

 

Jakie są przyczyny obniżenia poziomu elektrolitów?

Ze względu na swoją bardzo istotną rolę elektrolity muszą być utrzymywane na odpowiednim poziomie. Jest to niezwykle istotne. Zdarza się jednak, że u dzieci, które mają szczególne potrzeby, poziom tych składników spadnie. Sytuacje, w których gospodarka wodna dziecka może zostać naruszona to:

 

 • gorączka - organizm traci wtedy bardzo dużo płynów i soli mineralnych;

 • biegunka - w tym przypadku znaczne ilości wody są ściągane do jelit i wydalane;

 • wymioty - torsje powodują zwracanie treści żołądkowej wraz z wodą.

 

Wszystkie te stany mogą prowadzić do odwodnienia organizmu w wyniku czego poziom sodu, potasu, magnezu i wapnia może drastycznie spaść. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, koniecznie trzeba podać maluchowi elektrolity dla dzieci.

 

Jak je uzupełnić?

Organizm niestety nie posiada zdolności uzupełniania poziomu elektrolitów, dlatego musimy to robić na własną rękę, przyjmując je z pokarmem. Nie zawsze jednak jest to skuteczna metoda, ponieważ nie wszystkie składniki, które wprowadzamy do naszych organizmów, są wchłaniane. Jest tutaj wiele zależności, które wpływają na taki stan rzeczy. W związku z tym dobrze jest zaopatrzyć się w elektrolity dla dzieci w postaci doustnego i smacznego płynu, który z całą pewnością maluch zaakceptuje. Regularne stosowanie tego typu środków  przynosi szybkie efekty i pozwala na pełną kontrolę nad gospodarką wodną dziecka. Zmniejsza również ryzyko odwodnienie, o które w przypadku niemowlaków bardzo łatwo. Wynika to z tego, że malutkie dzieci nie do końca są w stanie określić uczucie pragnienia, przez co o wiele łatwiej jest im doprowadzić się do stanu odwodnienia.

 

Środki medyczne to nie wszystko

Szczególnie ważne w przypadku przyjmowania elektrolitów jest czerpanie ich z przeróżnych źródeł. Zbilansowana dieta pełna warzyw, owoców i złożona z wartościowych posiłków jest najlepszym sposobem na długotrwałe zachowanie gospodarki wodnej dziecka w dobrym stanie. Jeżeli jednak z powodu infekcji maluszek się odwodni, potrzebna jest szybka pomoc i podanie elektrolitów dla dzieci. Dobrym pomysłem jest preparat stosunkowo nowy na rynku. Dicoflor http://www.dicoflor.pl/pl/produkty/dicoflor-elektrolity/ to wygodne saszetki z proszkiem, który wsypuje się dziecku do buzi. Dzięki temu możliwe jest szybkie uzupełnienie utraconych składników.

 

 

Jak więc widzisz elektrolity to niezwykle ważne dla funkcjonowania i prawidłowego rozwoju dziecka elementy. Nie można bagatelizować ich niedoborów, ponieważ może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które Twoje dziecko będzie odczuwać znacznie gorzej niż osoba dorosła. Całe szczęście jest wiele sposób na dbanie o prawidłową gospodarkę wodną organizmu. Najlepszą kombinacją jest połączenie dobrze zbilansowanej i bogatej w witaminy diety oraz środków pomocniczych w postaci elektrolitów dla dzieci. Są one w przystępnej formie i nie ma problemu, aby podać je nawet niemowlakom. Co jednak najważniejsze są bezpieczne w użyciu i nie ma ryzyka zadławienia się. Ich użytkowanie nie powoduje również żadnych skutków ubocznych ani reakcji alergicznych. Jest to szczególnie ważne w przypadku najmłodszych dzieci, których organizmy są jeszcze bardzo delikatne.


Data dodania: 04.12.2016 - 21:22

Innowacyjna Gospodarka