Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Czy rodzić naturalnie czy przez cesarskie cięcie?


 

Dyskusja o tym czy rodzić naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie, jest gorąca i nie milknie od lat. Współcześnie kobiety stają przed wyborem, niejednokrotnie poddając się modzie lub po prostu, chcąc uniknąć bólu. Jaką więc podjąć decyzję?

 

Przede wszystkim: swoje wątpliwości najlepiej skonsultować z lekarzem. To jego opinia powinna mieć dla nas największe znaczenie, wbrew wszelkim poradom i „trendom”. Ostatecznie poród to coś niezwykle ważnego, co staje się przełomowym momentem w życiu kobiety. Lepiej również nikogo nie oceniać, poza samym sobą. Dla wielu kobiet cesarka jest koniecznością, dla innych – to osobisty wybór, który być może ułatwia podjęcie decyzji o macierzyństwie. Pozostaje więc pytanie: jakie czynniki mogą mieć przeważający wpływ?

 

Kiedy rodzić naturalnie?

 

Kiedy ciąża nie zagraża naszemu życiu i zdrowiu. W trakcie ciąży nasz lekarz prowadzący określi, czy wszystko jest w porządku, czy dziecko jest prawidłowo ułożone i czy naturalny poród będzie przebiegał bez komplikacji. Oczywiście może się zdarzyć, że decyzja o cesarce zostanie podjęta już w trakcie rodzenia.

Jeżeli zdrowie matki nie jest zagrożone (wysokie ciśnienie, cukrzyca lub słabe serce najczęściej wykluczają poród siłami natury), można zdecydować się na taki krok

 

Jakie zalety naturalnego porodu?

  • Mniejsze ryzyko powikłań poporodowych.
  • Szybszy powrót do pełni sił.
  • Możliwość nawiązania relacji z maleństwem tuż po porodzie.
  • Gwarancja, że dziecko samo decyduje, kiedy jest gotowe i łatwiej przystosowuje się np. do procesu oddychania.

 

Kiedy rodzić poprzez cesarskie cięcie?

 

Taką decyzję niejednokrotnie podejmie za nas lekarz, jeżeli poród naturalny może zagrażać życiu dziecka lub matki. Dzieje się tak w przypadku, gdy np. ułożenie dziecka jest inne niż główkowe, gdy łożysko zasłania szyjkę macicy, kiedy ciąża jest mnoga lub gdy dziecko jest za duże. Powodów może być więcej. Cesarskie cięcie nie polega na szybkim, bezbolesnym porodzie - to zabieg operacyjny, który wiąże się z ryzykiem powikłań (np. krwotoku). Kiedy więc wybrać cesarkę?

 

  • Jeżeli ciąża jest zagrożona lub w innym przypadku zalecenia lekarza.
  • Gdy jesteśmy w pełni świadome, że cesarka to operacja, która może skutkować powikłaniami.
  • Jeżeli strach przed bólem jest dla nas przeszkodą nie do pokonania.

 

 

Każda matka ma prawo decydować o sposobie rodzenia, to przywilej współczesnej medycyny (pamiętajmy, że cesarkę „na życzenie” wykonamy raczej w prywatnym szpitalu). Jeżeli szukacie informacji na temat cesarki lub porodu naturalnego, a także chcecie wiedzieć jak najwięcej o pielęgnacji maleństwa, zajrzyjcie na ffbaby.pl. Dokonując wyboru pamiętajcie, że najważniejsze jest zdrowie mamy i dziecka. To priorytet!


Data dodania: 09.11.2016 - 12:53

Innowacyjna Gospodarka