Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Jak dobrać rolki dla dziecka


 

Dziecko może zacząć naukę jazdy na rolkach już w wieku 4-5 lat. Aby jego przygoda ze sportem zaczęła się przyjemnie i bezpiecznie, należy wyposażyć je w odpowiedni sprzęt oraz ochraniacze i kask. Kółka rolek dla dziecka nie muszą pozwalać na szybką jazdę, dużo ważniejsza jest stabilizacja na podłożu i amortyzacja wstrząsów.

 

Możliwość regulowania rozmiaru i rozstawu kółek w rolkach dla dzieci

 W związku z tym, że stopa dziecka rośnie błyskawicznie, a jej rozmiar zmienia się często z miesiąca na miesiąc, warto kupić rolki regulowane. Regulowane buty można powiększyć nawet o 4 rozmiary. Dzięki temu rolek nie trzeba będzie trzeba wymieniać co sezon.

 

 Dla dzieci, które dopiero uczą się jeździć, dobrze jest wybrać wrotko-rolki. Ich kółka można przestawiać tak, żeby albo znajdowały się po 2 po prawej stronie i 2 po lewej (jak we wrotkach), albo wszystkie były w jednym rzędzie (jak w łyżworolkach). Dziecko, które będzie umiało zachować równowagę i poruszać się na kółkach ustawionych szeroko, może zacząć próbować jeździć na zsuniętych kołach.

 

 Jakie kółka i płozy rolek zapewnią dziecku optymalne warunki jazdy

 Kółka rolek dla dzieci powinny być wykonane z poliuretanu (PU), który zapewnia komfortową jazdę i przyczepność do podłoża. Ważnymi parametrami podawanymi przez producentów sprzętu średnica kółek w milimetrach (oznaczana jako X) oraz twardość kółek (oznaczana jako Y). Kółka rolek dla dzieci powinny być raczej nieduże (47-70 mm), ponieważ zapewniają wtedy dziecku odpowiednią stabilizację oraz łatwość wykonywania manewrów. Nie pozwalają ponadto na rozwinięcie dużej szybkości, która mogłaby być niebezpieczna dla niewprawnego jeszcze rolkarza. Dobrze wybierać rolki z kółkami miękkimi (74-82 A), ponieważ lepiej niż kółka twarde amortyzują one drgania podczas jazdy. Z tego samego względu warto też kupić dziecku rolki z płozą plastikową, a nie aluminiową. Do płozy powinien być przytwierdzony hamulec. Hamulec można od montować, kiedy dziecko nauczy się już hamować w inny sposób, np. poprzez stopniowe wytracanie prędkości.

 

 Jak określić właściwy rozmiar rolek dla dziecka

 Buty rolek muszą mieć odpowiedni rozmiar. Tylko wtedy zapewnią dziecku stabilizację i wygodną jazdę. Rozmiar butów jest na ogół podawany przez producentów w centymetrach. Żeby wybrać odpowiednią jego wielkość, najlepiej jest odrysować stopę dziecka w skarpetce i zmierzyć jej długość od pięty do końca najdłuższego palca. Po założeniu i zapięciu rolek pięta powinna przylegać do wkładki buta, palce powinno dać się całkowicie rozprostować, a but powinien przylegać w kostce tak, żeby noga nie mogła przesuwać się na boki.

 

 Ochraniacze i kask

 

 Dla większego bezpieczeństwa jazdy na rolkach należy wyposażyć dziecko także w kask ochronny oraz ochraniacze na kolana, nadgarstki oraz łokcie. Kask powinien mieć rozmiar taki jak obwód głowy w centymetrach. Po założeniu powinien delikatnie przylegać do głowy. Podczas poruszania nią w górę, w dół i na boki kask nie może się przesuwać.


Data dodania: 09.11.2016 - 12:48

Innowacyjna Gospodarka