Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Turystyczne know-how: jak podróżują Japończycy?

 

Turyści różni, bez względu na kraj pochodzenia. Nie sposób jednak zaprzeczyć stwierdzeniu, że pewne grupy etniczne posiadają cechy szczególne, które ujawniają się na przykład w sposobie zwiedzania, uwieczniania tego, co się widzi czy… zawracania głowy przedstawicielom biur podróży. Najwięcej na ten temat mają chyba do powiedzenia przewodnicy, którzy na co dzień muszą obcować z dziesiątkami osób różnej narodowości. Dziś bierzemy na tapetę turystów z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jak zwiedzają, jak się zachowują i co ma z tym wspólnego… obudowa na iPhone?

 

Uwiecznić wszystko

Japońscy turyści znani z tego, że wszystko i wszędzie uwieczniająna zdjęciach oraz filmikach. Jeszcze do niedawna odbywało się to za pomocą aparatu cyfrowego albo lustrzanki, więc widok Azjaty z tego typu urządzeniem nikogo nie dziwił. Teraz czasy nieco się zmieniły i nie trzeba brać ze sobą kilogramów sprzętu, by wszystko utrwalić w pamięci urządzeniawystarczy dobrej klasy smartfon lub iPad. Zatem najczęstszym widokiem podczas zaobserwowania japońskiej wycieczki będą wzniesione w górę ręce, które klikają zdjęcia wszystkiemu, co znajduje się w okolicy. Czy chodzi o to, że wszystko tak ciekawi przybyszów? Że w Europie nawet zwykłe budynki wyglądają zupełnie inaczej? Niekonieczniepo prostu taki sposób podróżowania tam się przyjął. Prawdopodobnie po powrocie do kraju japońska rodzina siada i delektuje się tysiącami zdjęć i setkami filmików, które przedstawiają bloki, ulice, drzewa i kilka zabytków. No cóż, co kraj, to obyczaj.

 

Bardzo charakterystyczne przy tym różnorakie dodatki i detale, takie jak obudowy na iphony, których używają przybysze z Kraju Kwitnącej Wiśni. Nierzadko to krzykliwe kolory, fantazyjne wzory, a ci młodsi (których stosunkowo mało – ale o tym później) korzystają z wizerunków bohaterów swojego ulubionego anime. W ogóle cała japońska wycieczka jest ciekawa, kolorowa i czasem nieco ekscentryczna. Wiele starszych pań nie ma blokady przed założeniem krótkiej, dziewczęcej spódniczki w kolorze jasnopomarańczowym czy bluzki z dekoltem. Często pojawiają się też motywy kwiatowe. Jednym słowemwbrew obiegowej opinii, trudno niektórym Japończykom odmówić fantazji!

 

Bo pogoda była zła

Przewodnicy zwracają uwagę jeszcze na dwie kwestie, które bardzo charakterystyczne dla turystów z Dalekiego Wschodu.

 

Przede wszystkim japońska wycieczka posiada stosunkowo duży odsetek osób starszychpo 50-tym roku życia lub wręcz na emeryturze. Spowodowane jest to kulturą kraju, w jakim żyją oni na co dzieńmłodzi ciężko pracują, robią kariery, poświęcają się dla swoich firm, a starsi mają dużo więcej wolnego czasu. I pieniędzybo w Japonii, jeśli chcesz ciężko pracować, to bardzo prawdopodobne jest, że dorobisz się godnej starości. Charakterystyczny jest również fakt, że wielu Japończyków, a już szczególnie tych starszych, bardzo słabo mówi po angielsku. Skutkuje to bojaźnią przed samodzielnym zwiedzaniem i częstym podróżowaniem w grupach.

 

Po drugie Japończycy bardzo wymagającymi klientami dla biur podróży. Potrafią zagadywać swojego przewodnika na każdy z możliwych tematów i wymagają od niego pełnej dyspozycyjności. Oprowadzający wycieczki zwracają uwagę, że często mogą iść spać dopiero około 2 w nocy, by o 6 rano już być na nogach. Czym Azjaci tak absorbują swojego przewodnika? Wszystkim. A to żarówka świeci za mało jasno, a to potrzebują otwieracza do butelek, a to łóżko stoi nie w takiej konfiguracji, w jakiej były w folderze reklamowym. A na co zwykle skarżą się po powrocie? Na złą pogodę, duże kolejki do sklepów i atrakcji oraz brak japońskiego jedzenia (a już najczęściej na brak sosu sojowegona przykład do pierogów). Czyli na to, na co biura podróży zwykle nie mają najmniejszego wpływu.

 

Podsumowującjapońscy turyści pewną egzotyką, szczególnie na europejskich ulicach, ale jest w tym pewien urok. Jeśli widzicie starsza panią w młodzieżowym ubraniu albo mężczyznę z kolorową obudową na iPhone z bohaterem z bajki, to bardzo prawdopodobne, że trafiłeś na wycieczkę z Japonii. Z pewnością oni bardzo wymagającymi klientami, ale biura podróży spełniają ich zachcianki, gdyż Azjaci zwiedzają coraz więcej, coraz dalej i w coraz mniej popularnych miejscach, będąc dla niektórych pośredników prawdziwą żyłą złota.

 

 

Artykuł powstał przy współpracyPrinterrier.


Data dodania: 17.10.2016 - 17:20

Innowacyjna Gospodarka