Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Jak wybrać kuchenkę turystyczną? Jak wybrać kuchenkę turystyczną?

 

Uwielbiasz biwaki i długie wyprawy na łonie natury? Niezbędnym elementem Twoich podróży będzie zatem kuchenka turystyczna. Suchy prowiant spożywany przez całą wyprawę jest udręką, a ciepła zupa lub herbata - marzeniem. Gorący posiłek nie tylko skutecznie Cię rozgrzeje i nasyci, ale też poprawi humor.

 

Na początku musisz zastanowić się w jakim celu będziesz używał kuchenki turystycznej. Jeśli wystarczają Ci wyłącznie zupki chińskie, kawa i herbata potrzebujesz zupełnie innego modelu niż pasjonaci wyszukanej kuchni. Ważne jest również , czy zabierzesz w piesze wędrówki, rowerowe wyprawy czy podróże samochodem lub samolotem. Znaczenie ma także położenie celu Twojej podróżynie wszystkie kuchenki sprawdzają się na dużych wysokościach czy w ujemnych temperaturach. Kilka modeli posiada funkcję ochrony płomienia przed wiatrem. Nie bez znaczenia jest również prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, a więc łatwość naprawy, czy nawet odpowiedniego uruchomienia.

 

Na rynku dostępny jest szeroki wybór kuchenek turystycznych. Można je podzielić ze względu na kilka parametrów.

 

Kuchenki gazowe

proste w użyciu, lekkie oraz poręczne, a ich dodatkową zaletą jest fakt, że nie brudzą naczyń. Jednak należy uważać na spadek ciśnienia atmosferycznego oraz temperatury, ponieważ na dużych wysokościach mogą się okazać po prostu niewydolne. Problemem może być także trudna dostępność butli i kartuszy oraz zakaz wnoszenia ich na pokład samolotu. Palniki gazowe to wydatek rzędu 50 - 150 ., zaś na kartusze musimy wydać do 40 . Kuchenki gazowe najlepiej sprawdzają się na biwakach.

 

Kuchenki turystyczne na paliwa stałe

Te urządzenia bardzo lekkie, stanowią doskonałe rozwiązanie na piesze wędrówki. To najtańszy rodzaj kuchenek turystycznych, ale też najmniej efektywny. Niezbędne do ich działania jest paliwo turystyczne, czyli tabletki, kostki lub żele. Niewątpliwym minusem tego typu kuchenek jest niska wydajność - ciężko na nich ugotować nawet niewielkie ilości wody. Nieco lepiej w tym zakresie sprawdzają się kuchenki na paliwo żelowe, mające zastosowanie w wojskowych kocherach. Cena żelu to ok. 20 , zaś kochera 10 . Za paliwo turystyczne zapłacić musimy ok. 15 .

 

Kuchenki turystyczne na alkohol

Do działania palników tej kuchenki turystycznej niezbędne opary spirytusu. Jej wielkim plusem jest dostępność oraz niska cena.  Palniki na spirytus nie kosztują więcej niż 40 ., a zakup spirytusu (denaturatu) również nie zrujnuje budżetu. W prosty sposób można skonstruować samodzielnie. Doskonała na wszelkie wyprawy survivalowe.

 

Kuchenki wielopaliwowe

Tego typu kuchenki rozwiążą większość problemów z dostępnością paliwa, z jakimi może zetknąć się globtroter wędrujący po świecie. Kuchenki wielopaliwowe działają na większości dostępnych paliw turystycznych – spalają gaz, naftę, benzynę, olej napędowy, alkohol, itp. Zmiana paliwa z gazu na paliwa ciekłe wiąże się zwykle z wymianą dyszy, przy używaniu cięższych paliw konieczne jest regularne jej czyszczenie. W większości modeli zastosowany jest system podgrzewania paliwa przed jego doprowadzeniem do palnika – to pozwala na wydajną pracę kuchenki na wysokościach i przy niskiej temperaturach. Zakup tego typu kuchenki to wydatek od 280 do nawet 1000 .

 

Kuchenki turystyczne elektryczne

Niebagatelny wybór oraz największy przedział cenowy sprawiają, że kuchenki turystyczne elektryczne cieszą się dużą popularnością. Jednak sprawdzają się wyłącznie w miejscach, gdzie dostępny jest prąd. Bez problemu możemy zabrać je ze sobą na camping oraz do domków letniskowych. Kuchenki turystyczne elektryczne efektywne, szybko się nagrzewają. Ich moc zaczyna się od 1kW, sięga do 2,5 kW. Najczęściej duże, dwupalnikowe. Zakres cenowy to 70– 2 000 .

 

Zakup odpowiedniej kuchenki turystycznej jest bardzo istotny. Należy się zastanowić, czy kuchenka, która nam się podoba spełni swoją funkcję w miejscu, gdzie się wybieramy.

 

Oto kilka praktycznych wskazówek od E-Horyzont, gdzie znajdziemy kuchenki turystyczne, które pozwolą bezbłędnie wybrać najlepszą kuchenkę:

 

  1. Montaż, demontaż czy zwykłe czyszczenie może okazać się nie lada wyczynem, jeżeli nie jesteś wprawionym podróżnikiem wybierz prosty sprzęt.
  2. Naprawa usterek jest znacznie trudniejsza w kuchenkach o skomplikowanej budowie. Im więcej elementów tym większe prawdopodobieństwo awarii.
  3. Opakowanie kuchenki jest równie istotne, należy zwrócić uwagę, czy będziesz w jej wyposażeniu jest odpowiedni futerał lub pokrowiec..
  4. Wskazane, by kuchenka turystyczna zawierała zestaw serwisowy, jest to duże ułatwienie i wygoda.
  5. Odpowiednia możliwość regulacji płomienia kuchenki jest bardzo ważna! Dzięki niej unikniesz oparzeń i przykrych wypadków.


Data dodania: 12.10.2016 - 11:55

Innowacyjna Gospodarka