Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Elektrolity – dlaczego należy uzupełniać ich poziom?


 

Elektrolity to substancje, których znaczenia nie można bagatelizowaćwpływają bowiem na pracę całego organizmu. Jakie objawy ich niedoboru i dlaczego warto je uzupełniać? Sprawdźmy to!

 

Czym elektrolity?

Elektrolitami nazywamy potocznie naładowane dodatnio lub ujemnie jony soli występujące w płynach ludzkiego organizmu – we krwi, osoczu oraz płynach tkankowych. Ich optymalne stężenie warunkuje nasze zdrowie, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania wielu narządów, między innymi układu nerwowego oraz serca. Ogromne znaczenie mają tutaj jony sodu, magnezu, wapnia oraz potasu. Ich zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniego napięcia w błonach komórkowych, wspomaganie przewodnictwa impulsów elektrycznych w organizmie, a więc ich rola zaczyna się już na poziomie elementarnych cząstek naszego ciała. Jony potasu biorą także udział w skurczach mięśni, wspierają układ nerwowy. Niestety poziom elektrolitów nie jest stałyróżne czynniki przyczyniają się do jego zmniejszenia, a to z kolei może przyczynić się do osłabienia organizmu, omdleń, zaburzenia pracy serca, a także innych nieprzyjemnych i groźnych dla zdrowia dolegliwości. Najwięcej elektrolitów tracimy podczas intensywnego wysiłku fizycznego, kiedy mocno się pocimy. Do kolejnych czynników powodujących wzmożoną utratę elektrolitów można zaliczyć odwodnienie organizmu na skutek biegunki, a także wirusowe infekcje, które zmuszają organizm do walki z chorobą.

 

Jak rozpoznać niedobór elektrolitów?

Podczas wzmożonego wysiłku fizycznego zaczynasz odczuwać drżenie mięśni lub osłabienie? A może masz trudności z koncentracją, szybko się męczysz, masz zaburzenia pracy serca i zawroty głowy? Takie objawy mogą wskazywać na niedobór elektrolitów w organizmie. Powodem do niepokoju powinno być także pogorszenie się samopoczucia, utrata apetytu, chroniczne zmęczenie, apatia, senność, zaburzenia nerwowe i mięśniowe czy uczucie mrowienia. Niedobór jonów soli jest szczególnie groźny w przypadku dzieci, których organizmy są wyjątkowo delikatne i szybko reagują na gwałtowne zmniejszenie się stężenia elektrolitów – warto zatem szczególnie zadbać o zdrowie najmłodszych.

 

Przywróć naturalną równowagę organizmu

Jak najlepiej uzupełniać stężenie jonów soli? Warto przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawadnianie organizmu – picie ok. 2 litrów wysoko zmineralizowanej wody. Kolejnym sposobem na przywrócenie odpowiedniego poziomu elektrolitów jest przyjmowanie specjalistycznych preparatów nawadniających, np. w proszku lub płynie – doskonale sprawdzają się w przypadku intensywnego treningu, biegunki lub infekcji wirusowej. Warto także zadbać o odpowiednią dietę – spożywać produkty bogate w potas, sód czy magnez. Włączmy do swoich codziennych posiłków pomidory, kakao, banany, a nie tylko uzupełnimy elektrolity, ale również nie dopuścimy do ich utraty. Szukasz dodatkowych informacji? Zajrzyj na stronę www.zdrowemaluchy.pl, a dowiesz się w jaki sposób można przywrócić naturalną równowagę jonów soli w organizmie.


Data dodania: 12.10.2016 - 11:50

Innowacyjna Gospodarka