Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaMuzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Adres: Bulwar Zygmunta Augusta 11 Elbląg

Województwo: warmińsko - mazurskie

Telefon: 55 232 72 73

Strona www: www.muzeum.elblag.pl

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 5/5 (głosów: 1)

Twoja ocena:

Opis

Muzeum w Elblągu powstało w 1954 roku na wniosek Obywatelskiego Komitetu Wykonawczego Roku Jubileuszowego Miasta Elbląga. Mieści się w budynkach dawnej słodowni oraz gimnazjum, znajdujących się na podzamczu krzyżackiego zamku.

 

 

Pierwszymi eksponatami archeologicznymi oraz rzemieślniczymi były zbiory należące niegdyś do założonego w 1864 r. Muzeum Miejskiego. Obecnie muzeum dysponuje jednym z największych zbiorów archeologicznych w Polsce, prezentując bogatą kolekcją przedmiotów związanych z historią regionusamego Elbląga, Pomorza, Żuław, a także państw skandynawskich. Wliczają się w to przede wszystkim okazy pochodzące z wykopalisk w wikińskim porcie Truso, na cmentarzu Gotów w Weklicach oraz na Starym Mieście w Elblągu. to przedmioty codziennego użytku, rękodzieło, tabliczki woskowe, naczynia ceramiczne i metalowe, instrumenty muzyczne (w tym jedyny zachowany w Europie egzemplarz giterny), zabawki dziecięce.

Muzeum podzielone jest na:

- Dział Archeologii, prezentujący eksponaty pochodzące z okresu od neolitu do wczesnego średniowiecza,

- Dział Historii, w którym obejrzeć można elementy broni i zbroi, monety, ozdoby, meble, dokumenty i sitodruki,

- Dział Etnograficzny, wystawiający zabytki kultury ludowej związane z regionem elbląskim, zaaranżowany w formie domu żuławskiego.

Dodatkowo na dziedzińcu umieszczono replikę łodzi świętego Wojciecha oraz rekonstrukcję domu halowego z Truso. W sezonie odbywają się tam imprezy tematyczne, festiwale i koncerty.

Muzeum elbląskie zajmuje się także propagowaniem edukacji historycznej poprzez wypożyczanie kopii eksponatów szkołom oraz organizowanie wyjazdowych wykładów w szkołach wiejskich.

 

Muzeum otwarte od maja do września w godzinach 9.00-17.00 we wtorki i od czwartku do niedzieli. Kasa czynna do 16.30. W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Od października do kwietnia muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 8.00-16.00 (kasa czynna do 15.30).

 

Anna Grzanek

Źródło zdjęcia: static.panoramio.com/photos/original/51716248.jpg

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka