Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaDom Rodzinny Ojca św. Jana Pawła II

Adres: ul. Kościelna 7 Wadowice

Województwo: małopolskie

Telefon: 33 823 26 62

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Muzeum umiejscowione w domu rodzinnym Jana Pawła II, obok Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Wadowicach, zostało założone w 1984 roku. Rocznie jest odwiedzane przez około 800 tysięcy turystów.
Muzeum zbiera materiały i dokumenty dotyczące życia i osiągnięć Jana Pawła II z okresu w którym mieszkał w Polsce oraz pamiątki związane z jego wadowickimi korzeniami.

 


Karol i Emilia Wojtyłowie wprowadzili się do kamienicy przy ul. Kościelnej w roku 1919, a rok później przyszedł w tym domu na świat ich drugi syn, przyszły Ojciec Święty. Po śmierci młodszej siostry, matki oraz po wyjeździe starszego brata, młody Karol wraz z ojcem mieszkali w Wadowicach aż do 1938 roku, po czym wyprowadzili się do Krakowa.

Pomysłodawcami muzeum byli arcybiskup Franciszek Macharski oraz urząd miejski w Wadowicach. Muzeum obejmuje dawne mieszkanie Wojtyłów (dwa pokoje z kuchnią) oraz pozostałe znajdujące się na pierwszym piętrze budynku pomieszczenia.
Część wyposażenia mieszkania faktycznie była używana przez rodzinę Jana Pawła II – kaflowy piec, kilka sztuk naczyń i mebli. Pozostałe eksponaty stanowią głównie stare fotografie, dokumenty (lub ich kopie) związane ze świeckim życiem papieża (np. świadectwa szkolne) oraz przedmioty pochodzące z czasów późniejszychtakie jak sutanny czy modlitewnik. Znajduje się tu też kilka jego rękopisów, dzieła wydane oraz przedmioty związane z jego pasją turystyczną (plecak, narty, wiosło). Osobna ekspozycja przedstawia publikacje poświęcone Janowi Pawłowi II wydawane w różnych krajach świata.

W chwili obecnej muzeum podlega przebudowie rozpoczętej w 2010 roku, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspozycja chwilowo została przeniesiona do pobliskiego domu parafialnego, a muzeum w nowej formie zostanie ponownie otwarte dla zwiedzających dopiero pod koniec 2012 roku.
 

Anna Grzanek

 

Źródło zdjęcia: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8e/Dom_Rodzinny_Ojca_%C5%9Awi%C4%99tego_Jana_Paw%C5%82a_II_w_Wadowicach1.JPG

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka