Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaCentralne Muzeum Włókiennictwa

Adres: ul. Piotrkowska 282 Łódź

Województwo: łódzkie

Telefon: 42 683 26 84, 42 684 61 42

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Muzeum mieści się w tzw. „Białej Fabryce” Ludwika Geyera, XIX-wiecznym klasycystycznym kompleksie fabrycznym, należącym do najpiękniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Białą Fabrykę otwarto w roku 1839, a znajdujące się w niej wówczas przędzalnia i tkalnia były pierwszymi w Łodzi mechanizmami poruszanymi maszyną parową. Dziś w wyremontowanych wielkich salach pofabrycznych wyeksponowane pamiątki po erze łódzkich fabrykantów oraz związane z historią włókiennictwa całej Europy.

 

 

Muzeum zostało powołane do życia w 1952 roku jako Dział Tkactwa przy Muzeum Sztuki. W 1960 roku, ponieważ inicjatywa spotkała się z aplauzem i rozwijała bardzo prężnie, został wydzielony osobny oddział muzeum. Dzisiejsze Centralne Muzeum Włókiennictwa gromadzi maszyny, narzędzia, próbki tkanin, XIX i XX-wieczne stroje, dokumenty oraz fotografie poświęcone włókiennictwu i jego dziejom.

 

Muzeum prowadzi cztery stałe wystawy:

„Dawne zakłady Ludwika Geyera 1828 – 2002”, wystawa związana z historią samej fabryki,

„Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX wieku”, pokazująca dziewięć różnych maszyn włókienniczych w ruchu,

„Narzędzia i maszyny włókiennicze”, gromadząca w czterech działach (przędzalnictwo, tkactwo, dziewiarstwo i wykończalnictwo) kilkadziesiąt maszyn, pochodzących z różnych okresów od średniowiecza do dzisiaj,

– „Z modą przez XX wiek”ekspozycja przedstawiająca damskie i męskie stroje oraz dodatki pochodzące z całego ubiegłego wieku. Podzielona jest na dwie części: lata 1900-1939 oraz od roku 1940 do końca XX wieku.

 

Ważną część muzeum stanowi utworzony w 2008 roku Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. Należą do niego przeniesione z różnych punktów miasta zabudowania charakterystyczne dla Łodzi przemysłowejdomy rzemieślników i robotników, kościół, willa oraz przystanek tramwajowy. W budynkach przygotowano ekspozycje pokazujące ich oryginalne wyposażenie.

 

Muzeum prowadzi szeroko zakrojoną działalność na zewnątrzorganizuje wystawy o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, warsztaty, lekce muzealne, koncerty, festyny.

 

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli – w czwartki od 11.00 do 19.00, w soboty i niedziele od 11.00 do 16.00, w pozostałe dni w godzinach 9.00-17.00.

Maszyny w ruchu obejrzeć można w czwartki od 11.00 do 15.00, we wtorki, środy i piątki od 9.00 do 15.00.

 

Anna Grzanek

 

Źródło zdjęcia: gfx.mmka.pl/newsph/354060/613735.3.jpg

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka