Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaSzlak Piastowski

Telefon: 61 428 41 00

E-mail: it@szlakpiastowski.com.pl

Strona www: www.szlakpiastowski.com.pl

Ocena: 5/5 (głosów: 1)

Twoja ocena:

Opis

Szlak Piastowski jest jedną z najciekawszych tras turystycznych w Polsce. Rozciąga się od Poznania, aż do Inowrocławia. Symbolem szlaku jest biały orzeł na czerwonym tle, który został odnaleziony w XIII wieku w Ostrowie Lednickim. Łączna długość trasy to około 130 km, które odtwarzają przemieszczanie się piastowskich władców.

 

                                                                                 


 
Jednym z interesujących i ważnych miast jest oczywiście Gniezno. Miasto, które było pierwszą stolicą Polski i metropolią kościelną. To tutaj możemy podziwiać przepiękną Katedrę Gnieźnieńską położoną na wzgórzu Lecha, Kościół św. Jerzego, muzeum Archidiecezji i wiele innych zabytkowych budowli. Warto przypomnieć, że to właśnie w Gnieźnie, w 1000 roku, odbył się zjazd, w którym uczestniczył Bolesław I Chrobry i Otto III. Warto również odwiedzić Biskupin i udać się do osady obronnej kultury łużyckiej.
Na trasie szlaku możemy podziwiać również Lednicki Park Krajobrazowy, położony wokół jeziora Lednickiego. Jedną z ciekawych atrakcji parku ruiny przedromańskiego palatiumniegdyś gród obronny między Poznaniem a Gnieznem. Sam Poznań był jedną z siedzib władców Polski w X i XI wieku. To w poznańskiej katedrze zostali pochowani pierwsi władcy PolskiMieszko I i Bolesław I Chrobry. Miasto Poznań zostało również uznane za pomnik historii.
Warto również pamiętać o odwiedzeniu miejscowości Mogilno. Położona na cyplu otoczonym przez jezioro Mogileńskie, była jedną z najstarszych wczesnośredniowiecznych osad, które ukształtowały państwo polskie. Jednym z ciekawych zabytków tego miasta jest kościół i klasztor pobenedyktyński, zbudowany w połowie XI wieku.
Szlak piastowski to idealne miejsce, aby wraz z dzieckiem odwiedzić miasta, które zapoczątkowały powstanie państwa polskiego. Cofnąć się w przeszłość i odbyć podróż nie tylko we własnej wyobraźni, czytając książki, ale również będąc tam, czując zapach lasów, słysząc szmer rzek, spoglądając na rozpościerające się jeziora i przechadzając się po uliczkach większych i mniejszych miejscowości. Może wówczas młodemu człowiekowi łatwiej będzie przyswoić wiedzę historyczną?Tekst: Iwona SzadkowskaŹródło informacji:

www.szlakpiastowski.com.pl

Innowacyjna Gospodarka