Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaZamek w Olsztynie/Częstochowy

Adres: Olsztyn

Województwo: śląskie

E-mail: zamek@zamekolsztyn.pl

Strona www: www.zamekolsztyn.pl

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Malowniczym "Orlim Gniazdem" na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, które z pewnością warto odwiedzić jest Zamek w Olsztynie/Częstochowy.
 

                                                                                       Znajduje się on na tzw. Szlaku Orlich Gniazd, Szlaku Warowni Jurajskich, Jurajskim Rowerowym Szlaku Orlich Gniazd i jeszcze kilku innych mniej znanych.
 

                                                                               
 

Historia zamku sięga XI w. kiedy to istniał w tym miejscu drewniany gród. W XII wieku spłonął a na jego miejscu wybudowano drewniano-murowaną warownię. I jak to często bywało na początku XIV w. przyjechał król Kazimierz Wielki i kazał go rozbudować i przerobić do największego w okolicy zamku obronnego. W 1396 r. zamek został zabrany z rąk księcia opolskiego przez króla Władysława Jagiełłę, który zdobył go po tygodniowym oblężeniu. W XV wieku był wielokrotnie najeżdżany przez wojska książąt śląskich a w 1587 r przez arcyksięcia Maksymiliana Habsburga jednak nigdy nie zdobyty, padł dopiero w roku 1656 pod naporem wojsk Szwedzkich i od tego czasu zaczął podupadać w ruinę służąc jako źródło budulca dla okolicznych mieszkańców.


                                                                               

 

Z dawnych murów zamkowych pozostało do dzisiaj niewiele. W latach sześćdziesiątych, po prowadzonych tutaj badaniach archeologicznych, zostały utrwalone zarysy fortyfikacji obwodowych. W latach 1958-1960 natrafiono tutaj na ślady około 60 dymarek, a w obrębie wielkiego dziedzińca gospodarczego odkryto wówczas pozostałości kuźni. Zamek w Olsztynie, składał się z trzech części oddzielonych od siebie murami; z zamku dolnego, średniego i górnego. Ten ostatni z okrągłą basztą i kaplicą stanowił właściwą warownię. Poza obrębem właściwego zamku stoi kwadratowa baszta obserwacyjna. W najwyżej położonym pomieszczeniu zamkowym, na szczycie murów znajdowały się różne machiny wojenne.
 

                                                                                        
 

O zamku tym krąży kilka ciekawych legend, które można przeczytać na stronie: zamekolsztyn.pl

Kolejne zdjęcie przedstawia charakterystyczną, ponad 20-o metrową wieżęstołp, pod którą osadzano więźniów skazanych na śmierć głodową. Główną jej funkcją była oczywiście obrona i obserwacja okolicy. Nie ma do niej wejścia, więc do wnętrza dostawano się albo za pomocą kołowrotu albo pomostem z części mieszkalnej, którą stanowiły gotycki dom i dwa trzykondygnacyjna budynkiwieże mieszkalne. Razem z dwoma dziedzińcami tworzyły one zamek górny.
 

                                                                                      Obecnie na wieżę - stołp też się nie wchodzi, natomiast od kilku lat jest możliwość wejścia na drugą zachowaną wieżę - tzw. Wieżę Starościańską/Sołtysią (za niewielką opłatą 2 ) i z niej można podziwiać malownicze widoki okolicy.
Poniżej Wieża Starościańska (zdjęcie stylizowane na starą fotografię):
 

                                                                                              
 

Zainteresowanie tym zamkiem wzrosło, gdy w latach 90-tych zaczęto organizować tu Międzynarodowe Pokazy Sztucznych Ogni i Laserów, zaliczane do największych tego typu imprez w Europie. Jednak zakaz konserwatora zabytków, wprowadzony po zawaleniu się fragmentu muru, spowodował, że zrezygnowano z tego- i teraz te pokazy odbywają się na Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu.
Ciekawostką jest również to, że na Zamku w Olsztynie kręcono sceny do kilku znanych polskich filmów np. “Hrabiny Cosel”, “Demony wojny” wg. Goi, czy “Rękopis znaleziony w Saragossie”. Na zamku tym kręcono również teledysk do piosenki “Nie pokonasz miłości” wykonywanej przez Ciechowskiego i Gawlińskiego.
 

                                                                                   
 

Będąc tam warto obejść cały teren, tzn. oprócz zamku pospacerować również wśród okolicznych skałek.
 

                                                                                                 
 

 A jeśli ktoś będąc tam czuje jeszcze niedosyt zwiedzania, to polecam udać się do pobliskich rezerwatów: “Sokole Góry”, Góry Towarne”, czy “Zielona Góra”.
Tekst i zdjęcia Katarzyna Nowak
Więcej na stronie:
pieknoistnieje.maliturysci.pl


 

Źródło informacji:

www.zamekolsztyn.pl

http://www.zamkipolskie.com

http://pl.wikipedia.org

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka