Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaMłodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego

Adres: ul. Mikołaja Kopernika 2 Niepołomice

Województwo: małopolskie

Telefon: 012 281 15 61

E-mail: moa@home.pl

Strona www: moa.edu.pl

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Obserwatorium / Planetarium w Niepołomicach jest organizatorem wielu spotkań tematycznych, seminariów, sesji popularnonaukowych, konferencji, a także wyjazdów dla młodych miłośników astronomii.
Chętni mogą zapisać się na zajęcia w sekcjach tematycznych: astronomicznej, astrofotograficznej, multimedialnej, internetowej, informatycznej (zapisy w Obserwatorium codziennie w godzinach 8:00-18:00).

Aktualnie Planetarium jest w trakcie rozbudowy.

Źródło informacji:moa.edu.pl.

Ciekawostki

Z Podboju Polskich Planetariów

Miłośnikom astronomii polecamy stronę źródłową poniższego tekstu, www.stalker.republika.pl. Znajdziecie tam wiele ciekawostek technicznych, historycznych i nie tylko dotyczących polskich planetariów. Strona jest prowadzona przez prawdziwych miłośników tematu!

(...) historia (Planetarium) (...) sięga lat 50. ubiegłego wieku. Z różnych źródeł odnalezionych samodzielnie i nadesłanych przez życzliwych ludzi oraz z korespondencji z osobami obeznanymi z tematem wyłania się następujący obraz: zakłady optyczne Carl Zeiss w Jenie (ówczesna Niemiecka Republika Demokratyczna) podarowały szkole w Niepołomicach projektor typu ZKP 1. Ze względu na brak odpowiednich warunków lokalowych do uruchomienia planetarium, przekazano projektor i resztę wyposażenia do Krakowa. Początkowo zainstalowano ją w ratuszu. Następnie przeniesiono je (w listopadzie 1955 r., a zatem miesiąc przed otwarciem placówki w Chorzowie, uważanej za najstarsze polskie planetarium!) na ulicę Skarbową w Krakowie. Zawiadywały nim początkowo związki zawodowe, a później krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. (...)

(...)Po zlikwidowaniu domu kultury planetarium zdemontowano i złożono w skrzyniach w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Forcie Skała. Długoletnie przechowywanie odbiło się niekorzystnie na stanie technicznym aparatury. Dyrektor Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach zdobywszy pieniądze na budowę planetarium odzyskał projektor główny oraz resztę aparatury i oddał ją w ręce Stefana Janty - specjalisty z Planetarium Śląskiego w Chorzowie, który przywrócił kilkudziesięcioletniemu mechanizmowi pełną sprawność. (…)
Innowacyjna Gospodarka