Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama



Planetarium im. Władysława Dziewulskiego

Adres: ul. Franciszkańska 15-21 Toruń

Województwo: kujawsko - pomorskie

Telefon: 56 622 50 66

E-mail: office@planetarium.torun.pl

Strona www: planetarium.torun.pl

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

W położonym w obrębie Starego Miasta budynku Planetarium wszyscy odwiedzający znajdą dwie atrakcje - salę projekcyjną Planetarium oraz interaktywne Orbitarium.

     W sali Planetarium prezentowane są seanse przeznaczone dla odbiorców w różnym wieku, będące zarazem uzupełnieniem treści zawartych w szkolnych programach nauczania.

     Wrażenia przebywania wśród gwiazd i planet oraz wspólnej podróży do najdalszych galaktyk na długo pozostają w pamięci. Nowoczesna technika prezentacji, ciekawa tematyka i nieziemskie krajobrazy z Marsa czy Księżyca to główne atuty Planetarium Toruńskiego.

     Interaktywna sala Orbitarium to prawdziwa przygoda z nauką. Można tu sterować okazałym modelem sondy kosmicznej oraz samodzielnie przeprowadzić różne doświadczenia ilustrujące zjawiska zachodzące we Wszechświecie. Tłumaczą one m.in. transmisję sygnału w kosmosie, burzliwe atmosfery planet, ciśnienie atmosferyczne. Używając odpowiednich przycisków można własnoręcznie sprawdzić, jak rodzą się tornada oraz ile ważyłby człowiek, mieszkając na Księżycu bądź Saturnie.

     Z obu ofert korzystać mogą grupy szkolne i widzowie indywidualni.

Źródło zdjęć i informacji:planetarium.torun.pl

Lokalizacja

Ciekawostki

Z Podboju Polskich Planetariów

Miłośnikom astronomii polecamy stronę źródłową poniższego tekstu, www.stalker.republika.pl. Znajdziecie tam wiele ciekawostek technicznych, historycznych i nie tylko dotyczących polskich planetariów. Strona jest prowadzona przez prawdziwych miłośników tematu!

Orbitarium
Orbitarium jest niezwykłym miejscem na mapie polskich atrakcji naukowych. Nie można tego miejsca nazwać "muzeum"(…). Lepiej użyć określenia "komnata tajemnic", "sala eksperymentów" lub "pokój pełen niespodzianek". W dawnej sali seminaryjnej wita zwiedzających podwieszony pod sufitem olbrzymi model orbitującego wokół Saturna pojazdu kosmicznego Cassini, będący centralnym obiektem ekspozycji. Konsole sterujące różnymi elementami wielkiego pojazdu są rozmieszczone wokół niecki wypełnionej piaskiem, imitującej powierzchnię Tytana - największego księżyca Saturna. Przyciskając odpowiednie klawisze można uruchomić silnik główny, silniczki sterujące, podświetlić antenę główną i pomocniczą sondy, dowiedzieć się, w którym miejscu jej pękatego "brzucha" znajdują się ogniwa zasilające... Radość z samodzielnego poznawania praw przyrody mają nie tylko dzieci, ale i towarzyszący im dorośli. Przez umieszczone po przeciwnych stronach sali i skierowane ku sobie czasze można porozmawiać prawie szeptem, słysząc się tak, jak gdyby rozmówcy stali obok siebie dzięki ogniskowaniu przez nie fal akustycznych. W wysokiej szklanej kolumnie można wyprodukować własne miniaturowe tornado. Obserwując obracającą się kulę wypełnioną płynnym mydłem można na własne oczy przekonać się, jak powstają długie na dziesiątki tysięcy kilometrów pasy barwnych wirów na gazowych planetach-olbrzymach Układu Słonecznego: Jowiszu, Saturnie, Neptunie i Uranie. Posługując się ponad stumetrową rurą można usłyszeć swój opóźniony głos. Pomysłowe wagi pozwalają sprawdzić, ile każdy z nas ważyłby na różnych ciałach niebieskich oraz na własną rękę (dosłownie!) przekonać się, że waga nie jest tym samym co masa. Wysiłek włożony w ręczne pompowanie powietrza zaowocuje widokiem sondy kosmicznej zgniatanej przez ciśnienie panującej w gęstej planetarnej atmosferze. Wiele radości, szczególnie najmłodszym widzom, dostarczy kula plazmowa i możliwość stworzenia własnej chmury. Jednym słowem: rewelacja.

Planetarium
Pomysł Torunia na treść i formę seansów jest tak odmienny od pozostałych polskich planetariów (a przynajmniej był w chwili, gdy gwiazdy po raz pierwszy rozświetliły sztuczne toruńskie niebo), że śmiało można mówić o "szkole toruńskiej". Ryk silników startującej rakiety wbija widzów w fotele i nie pozostawia wątpliwości co do tego, że rozpoczynająca się właśnie podróż nie będzie spokojnym spacerem pod letnim niebem. Przecież lecimy na Saturna! Lądowanie na Tytanie - pokrytym gęstymi chmurami azotu największym księżycu Układu Słonecznego - i przelot wokół tego udzielnego władcy peryferyjnych obszarów Układu Słonecznego jest niezapomnianym przeżyciem.

Galeria

Innowacyjna Gospodarka