Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaBiałostockie Muzeum Wsi - Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Adres: ul. Nadawki 21 Wasilków

Województwo: podlaskie

Telefon: 85 743 60 82, 509 336 816

E-mail: bmw@muzeum.bialystok.pl

Strona www: muzeum.bialystok.pl

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Białostockie Muzeum Wsi to muzeum typu skansenowskiego. Położone jest na obrzeżach Białegostoku, tuż przy trasie Białystok - Suwałki. Znajdują się w nim obiekty z terenu całego województwa podlaskiego - ponad trzydzieści drewnianych budynków oraz wiele obiektów należących do małej architektury - krzyży, kapliczek, studni, uli itp. Zgrupowane są one w trzech zasadniczych sektorach: leśnym, dworskim oraz przysiółku drobnoszlacheckim. W zbiorach są też kolekcje narzędzi gospodarskich, wozów, sań, narzędzi używanych przez wiejskich rzemieślników - stolarzy, cieśli, kowali, kołodziejów.
 


Co roku w Białostockim Muzeum Wsi odbywają się cztery cykliczne imprezy edukacyjne dla dzieci - "Kraszanki", "Piknik w skansenie", "Babie lato w skansenie" oraz "Gwiazdka w skansenie". Są one okazją do zapoznania się z dawnym wiejskim rzemiosłem, pracami gospodarczymi i domowymi oraz z tradycyjną sztuką i rękodziełem ludowym.

Przypominaniu dawnych tradycji, również tych kulinarnych, wskrzeszaniu starych obrzędów służą też organizowane w skansenie festyny etnograficzne takie jak: Zielone Świątki w skansenie, Smali Podlasia czy Podlaskie ziołami pachnące.

Obecnie w Białostockim Muzeum Wsi znajduje się jedenaście stałych ekspozycji: "Ekspozycja wnętrz chałupy białoruskiej ze Starej Grzybowszczyzny" i "Ekspozycja wnętrz chałupy drobnoszlacheckiej z Tymianek Skór", "Wnętrze wiatraka z Rzędzian", "Wnętrze kuźni z Gródka" oraz wystawy poświęcone uprawie i obróbce zbóż, pszczelarstwu, transportowi wiejskiemu, zdobnictwu architektonicznemu, garncarstwu, a także rybołówstwu - "Środki transportu wiejskiego", "Sochy, sierpy, stępy ... czyli o niegdysiejszym gospodarstwie", "Dolinami rzek", "O pożytkach z gliny płynących", "Zdobnictwo architektury drewnianej na Białostocczyźnie", "Pszczelarstwo na Podlasiu" oraz "Leśna bimbrownia".

Lokalizacja

Galeria

Innowacyjna Gospodarka