Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaGóra Birów

Adres: Podzamcze

Województwo: śląskie

Telefon: 32 673 29 91 32 673 22 20

E-mail: biuro@zamek-ogrodzieniec.pl

Strona www: www.gorabirow.pl

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

GRÓD NA GÓRZE BIRÓWPiękno historii na żywo.

 

Gród na Górze Birów, to drewniana osada stylizowana na średniowieczny gród z okresu początków państwa polskiego (X-XIII w). Położony w pobliżu Zamku Ogrodzieniec stanowi kolejną atrakcję Podzamcza i Jury KrakowskoCzęstochowskiej. Usytuowanie Grodu, a także obecność w masywie ostańca licznych jaskiń powoduje, że jest on jednym z najważniejszych kompleksów archeologicznych na Jurze, dostarczając ciekawych informacji na temat przeszłości tej malowniczej krainy.

Zwiedzanie obiektu możliwe jest w sezonie wiosna- jesień, wtedy też można uczestniczyć w plenerowej imprezie historycznej „Sekrety Zapomnianych Profesji”, mającej na celu przypomnieć zapomniane już rzemiosła.

 

Dla szkół i grup zorganizowanych organizowane następujące przedsięwzięcia:

Tydzień Edukacyjny na Górze Birów- polega na tzw. żywym spotkaniu z historią. W atmosferze zabawy realizowana jest lekcja historii w plenerze. Projekt ten to niezwykła podróż w przeszłość, realizowany jest dwa razy do roku (edycja wiosenna i jesienna). Każda edycja Tygodnia Edukacyjnego dotyczy konkretnego zagadnienia historycznego. Zajęcia odbywają się w formie interaktywnej: podczas wykładu uczestnicy lekcji mogą przymierzyć strój historyczny, dotknąć najróżniejsze pomoce naukowe przygotowane przez prowadzących czy samodzielnie wybić monetę pamiątkową. Scenki rodzajowe pozwalają uczestnikowi zapoznać się z obyczajami, jakie panowały w danym okresie historycznym. Program w całości realizowany jest w Grodzie na Górze Birów. Tydzień edukacyjny w 2012 r. odbywać się będzie w terminach: 18-20 kwietnia i 26-28 września.

 

„Spacer przez Epokiod neolitu po współczesność
program Spaceru łączy zwiedzanie gotycko –renesansowego zamku, drewnianej słowiańskiej osady na Górze Birów, jaskini u jej podnóża oraz bunkrów poniemieckich z 1944 roku przy Suchym Połciu. Trwającą około 4 godziny wycieczkę z przewodnikiem może zakończyć wspólne ognisko na przedzamczu Zamku.

 

 

Wycieczki profilowane o szerokiej tematyce dotyczącej regionu w kontekście przyrodniczym, archeologicznym i historycznym. Program wycieczek łączy zwiedzanie Grodu z Zamkiem Ogrodzieniec. W ramach wycieczek proponujemy następujące tematy:

- Co kryją jurajskie skały? Tematem przewodnim wycieczki jest jurajska przyroda nieożywiona. Podczas lekcji podejmowane będą m.in. następujące  zagadnienia: era mezozoiczna – era dinozaurów, rozkład lądów i oceanów w okresie jurajskim, budowa skał dzisiejszej Jury. Nie lada atrakcją będzie samodzielne poszukiwanie skamieniałości okresu  jurajskiego w odkrywce geologicznej oraz spacer pomiędzy jurajskimi ostańcami, podczas którego omówione zostaną  kwestie wpływu procesów krasowych na kształtowanie się masywów wapiennych skał, tworzenie się  jaskiń i ich szaty naciekowej, rola jaskiń w początkach osadnictwa ludzkiego na Jurze, wpływ człowieka na środowisko terenów krasowych.

 

- Historia w ziemi ukryta  - spotkanie z archeologią od paleolitu po czasy współczesne. Tematem przewodnim wycieczki  jest  archeologia, a jej największą  atrakcją będzie możliwość samodzielnego poszukiwania znalezisk na wydzielonym stanowisku archeologicznym w grodzie na Birowie. Uczestnicy pod okiem przewodnika odnajdują uktyte w ziemi artefakty, a każde znalezisko wieńczy ciekawa opowieść dotycząca znalezionego przedmiotu.

 

- Śladami I i II wojny światowej. Wycieczka o profilu militarnymŚlady historii najnowszej wciąż widoczne na jurajskiej ziemi. Organizatorzy pragną je pokazać uczestnikom wycieczkizwłaszcza, że na tych terenach  ścierały się trzy cesarskie armie podczas I wojny światowej, a w czasie II wojny w Podzamczu przebiegała granica pomiędzy Generalną Gubernią i faszystowską Rzeszą. Wielką atrakcją jest ekspozycja militariów z okresu I i II wojny światowej.

 

- Ewolucja architektury obronnej na Jurzeod czasów przedhistorycznych do chwili obecnej. Bardzo sugestywny projekt, ponieważ Podzamcze jest unikalnym miejscem, w którym praktycznie można dotknąć przedmiotu będącego tematem wycieczki. W formie materialnej istnieje tutaj bowiem rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego grodu drewniano ziemnego, spektakularne ruiny zamku, który przeszedł ciekawą ewolucję od średniowiecznego gotyckiego założenia obronnego po wspaniałą rezydencję magnacką z elementami architektury obronnej przystosowanymi do walki ogniowej oraz dobrze zachowane elementy ziemnych i żelbetonowych umocnień z pierwszej i drugiej wojny światowej. Takiego nagromadzenia atrakcji dotyczących architektury obronnej próżno szukać w innych zakątkach Polski.

 

- 1914 Wielka Wojna na Jurze - program fabularyzowany. Wycieczka obejmująca zwiedzanie zamku Ogrodzieniec w towarzystwie austriackiego żołnierza w oryginalnym mundurze z epoki. Postać ta wysłana przez sztab swojej jednostki macierzystej z zadaniem wyznaczenia korzystnej pozycji dla obserwatora artyleryjskiego na zamku przenosi się w czasie.

 

- Umundurowanie, oporządzenie i uzbrojenie armii walczących na Jurze w 1914, 1939 i 1945 roku. Program realizowany w obrębie Góry Birów i umocnień niemieckiej linii fortecznej B1 na Suchym Połciu. Główną atrakcją projektu artefakty z epoki, w trakcie wycieczki uczestnicy mają możliwość zapoznania się w szerokim zakresie z oryginalnymi przedmiotamimundurami, wyposażeniem żołnierskim, lekkimi pancerzami okopowymi i bronią białą ( w składzie prezentowanej ekspozycji znajdą się przedmioty z wyposażenia armii  austrowęgierskiej, rosyjskiej, polskiej z okresu II RP, niemieckiej, i radzieckiej).

 

Więcej informacji na www.gorabirow.pl , tel. biuro 32 673 22 20
tel. do kasy: 695 596 298 (w sezonie turystycznym)

Lokalizacja

Galeria

Innowacyjna Gospodarka