Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaSzlak Dziedzictwa Filmowego Łodzi

Adres: Łódź

Województwo: łódzkie

Strona www: www.filmowalodz.pl

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Ze względu na liczne instytucje filmowe, które mieszczą się w Łodzi, miasto często nazywa się „polską stolicą kinematografii”. Tu bracia Krzemińscy uruchomili pierwszy stały kinematograf na ziemiach polskich (1899), tu utworzono po II wojnie światowej Wytwórnię Filmów Fabularnych. Od przeszło 60 lat słynna Szkoła Filmowa kształci kolejne pokolenia reżyserów, operatorów i aktorów. Twórców kina upamiętnia wzorowana na hollywoodzkiej Aleja Gwiazd przy ulicy Piotrkowskiej. Nieopodal (przy Centrum Informacji Turystycznej, ul. Piotrkowska 87) znajduje się pomnik Misia Uszatka – bohatera dziecięcych dobranocek, którego historia wiąże się z Łodzią i Studiem Filmowym Se-Ma-For. W studio tym powstało wiele kultowych bajek dla dzieci m.in. „Przygody Misia Colargola”, „Pingwin Pik-Pok”. Pomnik Uszatka to nie jedyny pomnik bajkowej postaci w Łodzi. Jesienią 2010 r. odsłonięto drugi – pomnik Pik-Poka, który ustawiono przed Aquaparkiem „Fala”. W przeciągu najbliższych lat liczba rzeźb przedstawiających znane postaci Se-Ma-Fora ma się zwiększyć. W przyszłości będą one tworzyć bajkowy szlak spacerowy.

 

Na łódzkim Szlaku Filmowym znajdują się również muzea tematyczne. Warto odwiedzić jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii prezentujące m.in. zabytkowe kamery filmowe, liczący ponad 100 lat fotoplastykon pochodzący z niemieckiej pracowni wynalazcy tego urządzenia i wystawę poświęconą animacji, która bez wątpienia zainteresuje najmłodszych oraz niepowtarzalne Muzeum Bajki działające przy Studio Filmowym Se-Ma-For. Ekspozycję Muzeum Bajki tworzą m.in. dekoracje i zdjęcia ze znanych dobranocek; jej zwiedzanie da możliwość poznania kulisów tworzenia filmów animowanych. Na pamiątkę można z Łodzi zabrać pluszowego misia Uszatka (do kupienia w obu wspomnianych muzeach i Centrum Informacji Turystycznej).

 

W Łodzi nakręcono ponad 200 filmów. Do najbardziej znanych należą „Ziemia obiecana”, „Przypadek”, „Vabank”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Daleko od szosy”, „Aleja gówniarzy”, „Edi”. Ulice, podwórza i pałace to miejsca, gdzie stale powstają filmy i seriale. Może i Tobie uda się natknąć na ekipę filmową i zebrać autografy gwiazd znanych z pierwszych stron gazet. Powodzenia! I do zobaczenia w Łodzi :)

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka