Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaMuzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie

Adres: Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie, ul. Kolegiaty 2 Gniezno

Województwo: wielkopolskie

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 5/5 (głosów: 1)

Twoja ocena:

Opis

Muzeum erygowane przez przez ówczesnego biskupa gnieźnieńskiego Józefa Glempa w 1989 i otwarte 22 maja 1991, obejmujący swoją opieką zbiory w skarbcu archikatedry gnieźnieńskiej, mieszczące się w zaadoptowanym budynku znajdującym się tuż przy katedrze, przy ul. Kolegiaty 2.

Zbiory

Zbiory obejmują zabytki sztuki sakralnej należące do archidiecezji gnieźnieńskiej, często przeniesione z innych miejsc (np. kolegiata w Kruszwicy i Trzemesznie). Muzeum sprawuje również opiekę nad skarbcem katedralnym, który obok wawelskiego i jasnogórskiego posiada najcenniejsze i najbardziej unikatowe zabytki sakralnej sztuki romańskiej i gotyckiej w Polsce oraz nad zabytkami samej archikatedry, do których należą m.in. Drzwi Gnieźnieńskie. Oprócz zbiorów katedry muzeum posiada kolekcje rzeźb sakralnych, portretów trumiennych, tkanin liturgicznych, medali, monet oraz pamiątek po ostatnich prymasach Polski. Pierwszym dyrektorem, kustoszem i organizatorem zbiorów był Bolesław Dzierwa.

Cenne eksponaty

Kielich Świętego Wojciecha - agatowa czara z X wieku w złotej oprawie z przeł. XII i XIII w.

I Kielich Dąbrówki z ok. 1170

II Kielich Dąbrówki - dar Mieszka III Starego dla archikatedry gnieźnieńskiej z ok. 1190, pochodzący z Trzemeszna

Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny - drewniana płaskorzeźba z XIV w. z kościoła w Liszkowie

Opłakiwanie z Gościeszyna - rzeźba z ok. 1420

 

Źródło: Wikipedia

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka