Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaOsada prusko-jaćwieska

Adres: Oszkinie

Województwo: podlaskie

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 5/5 (głosów: 3)

Twoja ocena:

Opis

Oryginalna atrakcja turystyczna powstaje we wsi Oszkinie (Silaine), na działce Piotra Łukaszewicza, który realizuje swój własny pomysł wzniesienia tu zamku z czterema basztami, otoczonego fosą i murami obronnymi. Pomysłodawca, W tajemniczej osadzie prusko-jaćwieskiej właściciel i wykonawca w jednym, Piotr Łukaszewicz chce w ten sposób ocalić pamięć o bohaterskich Jaćwingach i Prusach, ich obyczajach, waleczności i okrutnym potraktowaniu przez Krzyżaków.
 


foto: W. Żylanis

Obecnie teren osady wyznacza ogrodzenie, przy drodze zaś stoją rzędem kamienie polne, nieme głazy, jak twierdzi Łukaszewicz, jedyni świadkowie życia i klęski pradawnych ludów. To milczenie okrywa tajemnicą historię legendarnych wojowników, ich żon i dzieci. Zbudowano część zamku, fosy oraz wyznaczono miejsca dawnych pogańskich obrzędów – ołtarze, gdzie niegdyś płonął wieczny ogień, a strzegły go wajdelotki. Ku końcowi zmierzają prace przy drewnianej osadzie na kopcu (piliakalnis), gdzie właściciel zamierza stworzyć warunki do spędzania wolnego czasu dla turystów. Obiekt będzie dostępny przez cały rok.
 

 

Twórca osady zamierza hodować konie, by mogli dosiąść ich, nie jak dawniej jaćwiescy i pruscy rycerze, ale współcześni młodzi mężczyźni.

Osadę można zwiedzać po uprzednim kontakcie z panem Piotrem Łukaszewiczem (tel. 603 977 637). Ponadto zwiedzanie tego obiektu jest możliwe podczas takich świąt, jak Wiosenne Święto Życia - Jore, Święto Rosy lub Zielna w Puńsku.

Źródło informacji: www.punsk.com.pl.

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka