Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaMuzeum Etnograficzne

Adres: Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego 6 Włocławek

Województwo: kujawsko - pomorskie

Telefon: 054 232 30 01

E-mail: etnografia@muzeum.wloclawek.pl

Strona www: www.muzeum.wloclawek.pl

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

 


     Siedzibą Muzeum Etnograficznego jest kompleks budynków przy Bulwarach nad Wisłą z zabytkowym spichrzem wzniesionym w połowie XIX wieku (przed 1848 r.). Wcześniej w tym miejscu stał spichrz drewniany, który spłonął w 1862 roku. Ekspozycje w Muzeum Etnograficznym zostały udostępnione zwiedzającym 10. X. 1986 roku.


Ekspozycja: Kultura Ludowa Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej

     Wystawa zajmuje trzy kondygnacje zabytkowego spichrza. Przedstawia wieś z przełomu XIX/XX wieku, pokazując poprzez najistotniejsze jej elementy obraz nieistniejącej już kultury ludowej. Poszczególne zagadnienia pokazane zostały w następującej kolejności:
** Działy gospodarki podstawowej, rolnictwo, hodowlę i rybołówstwo, które poprzedza wprowadzenie do całej wystawy zobrazowane mapami, tablicami zawierające informacje o historycznych czynnikach mających wpływ na kształtowanie się tradycyjnej kultury ludowej Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Wystawę wzbogacają krótkie teksty i fotogramy tematycznie związane z prezentowanymi działami.
** Garncarstwo, kowalstwo, kołodziejstwo, bednarstwo, plecionkarstwo. W każdym z działów są prezentowane zarówno narzędzia jak i wyroby rzemieślnicze, co ułatwia zwiedzającemu wyobrażenie o pracy ówczesnych wytwórców. Uzupełnieniem są krótkie teksty i fotogramy przedstawiające rzemieślników przy pracy. Ta część wzbogacona jest licznymi przeźroczami ukazującymi typy budynków i całych zagród charakterystycznych dla Kujaw i ziemi dobrzyńskiej.
** Fragmenty wyposażenia wnętrza mieszkalnego, kujawskiego i dobrzyńskiego. Zestawienie ich obok siebie pozwala dostrzec istotne różnice w wyglądzie mebli charakterystycznych dla obu regionów. Ponadto pokazane są drobne sprzęty domowe związane z przygotowywaniem pożywienia i utrzymywaniem czystości. Oba aneksy łączy "ołtarzyk domowy". Duży fragment wystawy poświęcony jest odświętnym strojom kujawskim.
** Kolekcja zabytkowej rzeźby ludowej z wiodącym w tym regionie przedstawieniem Matki Boskiej Skępskiej wzorowanej na "cudownej", gotyckiej figurze Maryi z sanktuarium maryjnego w Skępem.
** Ostatni fragment wystawy przybliża żywe nadal na Kujawach zwyczaje zapustne. Pokazane są kostiumy i rekwizyty przebierańców zapustnych, pośród których wiodącą rolę odgrywały maszkary zwierzęce, "koń", "bocian", "niedźwiedź" i "koza" . Uzupełnieniem tej części ekspozycji są instrumenty muzyczne typowe dla kujawskich kapel ludowych. Niektóre z nich (harmonia, skrzypce) towarzyszyły zapustnym zwyczajom.

Godziny otwarcia
    Poniedziałki: nieczynne

    Od 1 kwietnia do 31 października:
    wtorek: 10.00 - 18.00
    środa: 10.00 - 15.00
    czwartek 10.00 - 18.00
    piątek 10.00 - 15.00
    sobota 10.00 - 15.00
    niedziela 10.00 - 15.00

    Od 1 listopada do 31 marca:
    wtorek 10.00 - 17.00
    środa 10.00 - 15.00
    czwartek 10.00 - 15.00
    piątek 10.00 - 15.00
    sobota 10.00 - 15.00
    niedziela 10.00 - 15.00

Ceny biletów:
    normalny - 5 zł.
    ulgowy - 3 zł.
    zorganizowane grupy szkolne - 2 zł/os.

Źródło zdjęć i opisów:www.muzeum.wloclawek.pl.
Innowacyjna Gospodarka